Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Městyts Moravská Nová Ves se nachází v Jihomoravském kraji, mezi městy Břeclav a Hodonín. V jeho těsném sousedství se nachází obce Hrušky, Prušánky, Týnec a Mikulčice. Malebná podlužácká obec je obklopená úrodnou zemědělskou půdou a pečlivě obdělávanými vinohrady.

Vinařstvím vyhlášená lokalita nese ve svém znaku typické vinařské symboly, které představují révový keř s hrozny, radlici s kosířem a dva vinařské nože. Tyto symboly dovolil v pečetidle Moravské Nové Vsi používat císař Ferdinand III.

Folklorní tradice spojené neodlučitelně s životem předků v městyse přetrvávají a jsou postupně předávány mladé generaci. Působí zde slovácký krůžek, mužský i ženský pěvecký sbor, dětský folklórní soubor Jatelinka a Jatelinečka i cimbálové muziky.

Kritickým dnem se stal 24. červen 2021, kdy ulicemi městyse proletělo ničivé tornádo a změnilo jeho tvář. Výrazně poškozený byl především barokní kostel svatého Jakuba, který přišel o střechu i s krovy.

Z historie obce

První písemná zmínka o existenci obce se objevuje v roce 1261. Obec nesla název Waltersdorf a byla majetkem velehradského kláštera. O sto let později se její název mění na Novou Ves. V průběhu 18. století byla sužována nájezdy z uherské strany hranice.

V roce 1807 se stala městečkem a po dalších sto letech – v roce 1911 získává přívlastek Moravská. Kromě zemědělství se v obci rozvíjí také drobný průmysl. Městysem prochází vinařská cyklostezka Podlužím.

Sklepní uličky

Městys Moravská Nová Ves se může pochlubit celkem čtyřmi sklepními uličkami (Výmol, Zátiší, U trati a U Myslivny), v nichž se nachází celkem asi 170 vinných sklepů a více než 150 ha obhospodařovaných vinic. Nestarší dochované vinné sklepy se nacházejí v ulici Lipová. Jsou umístěny mezi obytnými domy.

Nejstarší ze sklepních uliček – U Trati vznikla ve 40. letech 19. století. Najdete v ní v ní farský sklep, kde se shromažďovaly desátky pro vrchnost. Další zajímavostí této uličky je sklep šlechtitele Lubomíra Glose, který se v roce 2007 zasloužil o vznik odrůdy Cabernet Moravia (kříženec červených odrůd Cabernet Frank a Zweigeltrebe).  Ta má v městyse i svůj památník.

Sklepní uličky Výmol, Zátiší a U trati jsou tradičním dějištěm vinařských akcí. Za návštěvu stojí také sklepní ulička za restaurací Myslivna. V Moravské Nové Vsi působí celkem tři vinařské spolky: Collegium Vinitorum, Vinařský spolek a Vinaříček.

Vinařský spolek Moravská Nová Ves

Toto občanské sdružení bylo založené v roce 2003 a sdružuje asi 120 místních vinařů (Nešpor – Rajský, Glosovi, Vaňkovi, Jančálek, Antal, Hauser, Košutovi a další), kteří se snaží pravidelně organizovat společenské akce pro veřejnost.

Vinaříček

Novoveský spolek, který se od roku 2013 snaží obohatit vinnou turistiku jižní Moravy o celoročně pořádané akce v místních vinných sklepech. Přijeďte se podívat, jak se jim to daří a degustujte vína z viničních tratí Nivka, Padělky pod vinohrady, Stará hora či U svaté Anny. Spolek tvoří vinaři: Jakub Vája, Ivana Fic Tomanová, Jan Mackových, Jaroslav Kruták, Jiří Fiala, Zdeňka Hřebačková.

Zajímavosti v obci

Kostel svatého Jakuba

Dominanta obce vznikla v roce 1773a nahradila starší gotický kostel. Sochy svatého Floriána a svatého Václava, jež stojí před kostelem, jsou datovány do poloviny 18. století. Na vzniku sakrální stavby se významně finančně podílel Josef Václav z Lichtenštejna. V roce 1780 byl dokončený hlavní oltář Jakuba Staršího.

Jakým odrůdám se v Moravské Nové Vsi daří?

Z bílých odrůd si můžete v Moravské Nové Vsi pochutnat na Veltlínském zeleném, Chardonnay, Ryzlinku rýnském, Sauvignonu, Pálavě, Rulandském šedém i bílém, Muškátu moravském, Rulence, Viognieru, Hibernalu, Sylvánském zeleném či Solarisu.

Místní vinaři pro vás připraví také oranžovou variantu Sauvignonu, Veltlínského zeleného i Pálavy.

Z růžových vín je to Zweigeltrebe rose či Frankovka rose.

Z červených odrůd se místním daří produkovat Cabernet Moraviu, Merlot, Fratavu, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah, Zweigeltrebe, Dornfelder či Frankovka.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x