Odrůda Pálava

Pálava je ryze moravskou odrůdou, která se pěstuje téměř bezvýhradně pouze na Mikulovsku, v obcích jako jsou Perná, Pavlov či Bulhary. Jedná se konkrétně o pozdní moštovou odrůdu vinné révy, jež se používá k výrobě bílých vín, které se mezi českými konzumenty vína těší relativně velké oblibě.

Charakteristika

Vína vyrobená z Pálavy se vyznačují zlatavě žlutou barvou a intenzivní vůní s dominantními tóny růží, koření, exotického ovoce a dosti často i vanilky.

Chuť takovýchto vín se řadí spíše mezi ty sladší a dá se označit za aromatickou, svěží a dlouhotrvající. Vína z Pálavy chutnají díky nižší plnosti relativně jemně, přičemž v jejich chuti mohou být patrné stopy mandarinek či muškátu.

Výběrová vína vyrobená z Pálavy se pak perfektně hodí ke střednědobé archivaci.

Historie

Pálava vznikla křížením Tramínu červeného a Müller Thurgau. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla tato odrůda zapsána v roce 1977, nicméně její šlechtění bylo zahájeno již o více než 20 let dříve, konkrétně v roce 1953. To bylo započato ve Velkých Pavlovicích Ing. Josefem Veverkou, přičemž dále v něm bylo pokračováno v Perné.

Její název je odvozen od Chráněné krajinné oblasti Pálava, poblíž které se nacházelo a stále nachází největší množství vinic osázených touto odrůdou.

V roce 1999 byla v České republice Pálava pěstována na 0,5% a roku 2010 dokonce na 1,1% z celkové plochy vinic. Aktuálně podíl plochy vinic osázených touto odrůdou činí 0,6%.

Servírování

Pálava se stejně jako valná většina bílých vín hodí perfektně k masu. Servírovat ji doporučujeme zejména k bílému masu, kterak je označováno kuřecí, krůtí a králičí maso či ryby a mořské plody. Obzvláště pak její chuť vynikne ve spojení se silněji kořeněnými jídly, doporučit můžeme například kombinaci Pálavy a indického kari s ananasem.

Sladší odrůdy Pálavy se pak skvěle hodí k ušlechtilým sýrům s modrou plísní či ovocným dezertům.

Samotné servírování by pak mělo probíhat za teploty 8 – 12 stupňů Celsia a ideálně pouze do skleniček určených pro bílá vína, ty jsou v porovnání s těmi na červená vína menší a užší.

Výroba

K výrobě bílých vín z Pálavy lze použít několikero technologických postupů zpracování hroznů. Jedním z nich může být přísně reduktivní technologie výroby, jejíž výsledkem by mělo být dosažení svěžích a dobře konzumovatelných vín. Nejčastěji se takto vyrábí jakostní vína a nižší přívlastky.

Druhým ze způsobů výroby je ta, při níž dochází ke krátkodobé maceraci rmutu za řízené teploty, což má za následek uvolnění většího množství aromatických látek. Vína, typicky vyšší přívlastky, vyráběná tímto způsobem jsou pak díky tomu plnější a mají výraznější aroma.

Bílá vína

Odrůdy bílých vín

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x