Šampaňské víno

Šampaňské je vhodné na oslavy, narozeniny, výročí, Nový rok nebo různé události. Každou party udělá zcela výjimečnou a dokonalou. Bublinky nesmí nikde chybět.

Odkud pochází šampaňské

Šampaňské je oblíbené po celém světě díky tomu, že po otevření silně perlí. Bylo objeveno náhodou, tím, že mnichům, kteří vyráběli francouzské víno, při přepravě do Anglie zkvasilo a objevily se v něm bublinky. Skutečné šampaňské se označuje Champagne a pochází z francouzské oblasti Champagne. Perlivé víno však vyrábí mnoho výrobců.   

Víno se vyrábí z odrůd bílého i červeného. Nejčastěji je používáno rulandské modré nebo chardonnay. Poté co hrozny uzrají na plném slunci, jsou vylisovány a šťáva uložena do sudů z bílého dubu, kde kvasí. Poté je opět znovu zakvašeno, kdy vznikají bublinky.

Šampaňská vína jsou suchá, polosuchá i sladká. Záleží na obsahu cukru ve víně. Servíruje se ve vysoké sklenici, která je přímo určena na podávání sektu. Používá se i na výrobu koktejlů.

Vybrané druhy šampaňského

Je mnoho druhů šampaňského. Z kraje Champagne pochází například Veuve Cicquot, které má aroma sušenek a letního ovoce. Dom Pérignon, ve kterém jsou vůně ovoce, meruněk a květin, ty jsou doplněny svěží mátou a rebarborou. Ve zlaté lahvi, která může sloužit také jako dárek je víno je šampaňské, které má příjemnou citrusovou chuť s aromaty meruněk a zimolezu. Ucítíte také vanilku, kakaové boby a lískové oříšky.

Möet & Chandon Ice Impérial Rosé je růžové šampaňské s jemnou chutí a vůní, kde ucítíte jahody, maliny, borůvky a grep. Servíruje se výhradně s ledem, aby bylo vychlazené.

Růžové víno v krásné lahvi s květinami je Perrier Jouët Cuvée Belle Epoque Rose vonící bílými květinami a jahodami. Armand de Brignac Gold Brut se skví ve zlaté lahvi s jemným aroma broskví, meruněk, citrusů a vanilky.