Vinařství Šebesta

Vinařství Šebesta

ul. Lípová 688 (vedle hřbitova), 691 85 Dolní Dunajovice

www.vinosebesta.cz

Provozní doba: Pondělí – Pátek / 8 – 16 hod

Za rodinným Vinařstvím Šebesta stojí Eliška a Martin Šebestovi. Jaká byla životní i profesní cesta těchto dvou vinařů?

Počátky Vinařství Šebesta

Počátek založení tohoto vinařství se datuje do roku 2002. Stojí za ním Eliška a Martin, manželský pár, který se rozhodl v tradiční vinařské lokalitě Dolních Dunajovic navázat na tradiční práci svých předků. Vztah k půdě si Martin Šebesta odnesl ze své vlastní rodiny, která se zabývala zemědělstvím.

Teoretické zkušenosti mohl čerpat taktéž při studiu střední vinařské školy ve Valticích, kam ho ovšem, jak dnes přiznává, přihlásili rodiče až po neúspěšných přijímacích zkouškách na lesnickou školu v Hranicích.

Nejprve hospodařil na půdě společně se svými rodiči. Podobně jako mnoho jiných rodin v tomto kraji se i Šebestovi věnovali pěstování a výrobě vína ryze „po domácku“. Tady však poprvé začala krystalizovat i myšlenka na vysázení vlastních vinic. První vlastní vína vyrobil Martin Šebesta v roce 2004 a od počátku u jeho podnikání stála právě i manželka Eliška. Dnes už tak oba s tímto odvětvím mají více než 20 let zkušeností.

Produkce Vinařství Šebesta dnes

Hodnoty rodinné značky Vinařství Šebesta stojí kromě této tradice i na pečlivém a osobním přístupu. A to jak k vínu samotnému, tak i ke každému individuálnímu zákazníkovi. Proto je z pohledu Martina Šebesty zcela zásadní právě pěstování vlastních vín. A cennější než četné tituly z různých soutěží (kupříkladu 7× titul Salon vín ČR) jsou mu ohlasy právě jednotlivých zákazníků.

Vinařství se orientuje především na vína přívlastková. Ve svém portfoliu má však i některé speciální série. Z produkce Vinařství Šebesta pochází rozmanitý výběr vín bílých a červených, ale i rosé, klaretů a vín ledových. Pod rukama zkušených vinařů se zde tak rodí vysoce kvalitní přírodní vína.

Lahodný charakter zdejších vín primárně ovlivňují půdně klimatické podmínky spolu s podnebím kolem Pálavy, které je vůbec nejteplejší u nás.

Celkem obhospodařují 10,5 ha vlastních vinic. Z odrůd na nich aktuálně dominuje především Ryzlink vlašský, Dornfelder, Chardonnay, Zweigeltrebe, Ryzlink rýnský, Pálava, Rulandské šedé a Rulandské modré.

Vinařství Šebesta

ul. Lípová 688 (vedle hřbitova), 691 85 Dolní Dunajovice

www.vinosebesta.cz
+420 603 468 385
obchod@vinosebesta.cz

Provozní doba: Pondělí – Pátek / 8 – 16 hod

Kde nás najdete

Navštivte další vinařství a vinotéky

3 3 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x