Červená vína vynikají v prvé řadě svou sytou a výraznou barvou, kterou získávají díky vému zpracování z modrých odrůd vinné révy. Odstín barvy tohoto druhu vín pak může přecházet od lehce nafialovělého nádechu, typického zejména pro mladá vína, až po tmavě hnědé či temně karmínové odstíny charakteristické u archivních ročníků.
Hlavní rozdíl mezi bílým a červeným vínem je přitom právě v postupu zpracování bobulí vinné révy. V případě vín červených totiž dochází ke zrání nápoje z celých plodů, tedy i se slupkou a semínky. U bílého vína se pak tyto části révy odstraňují již před samotným zráním. U červených vín je pak kromě celkového technologického procesu zpravidla uváděna také vyšší servírovací teplota než u bílých vín. Zatímco bílá vína se podávají vychlazená pod 12 °C, červená vína vyniknou svou bohatou chutí při optimální teplotě mezi 16 až 19 °C. Teprve tehdy se totiž začnou uvolňovat aromatické taniny, které dodávají červeným vínům jedinečnou chuť.
Díky tomu, že v červeném víně mají své zastoupení vitamíny a minerální látky, které najdeme právě ve slupce či v jadérkách, lze červená vína obecně považovat za chuťově rozmanitější a bohatší právě na zdroje esenciálních přírodních látek. Přínos červeného vína na lidský organismus je umocněn jeho blahodárnými účinky například na dlouhodobě nízký tlak, či obecně jako možným lékem na špatnou náladu.
Bývá pravidlem, že ty nejkvalitnější světová vína pochází z řad vín červených. To je dáno právě pestřejší paletou možností složení celkové chuti nápoje.
Na trhu najdeme opravdu celou řadu poddruhů červených vín. Existují vína lehká, mladá, která ocení zejména nenároční konzumenti, avšak také vína vhodná pro dlouhodobé zrání, která jsou naopak často vyhledávána náruživými degustátory. Záleží tedy jen na vás, jakou odrůdu a druh nápoje si pro své chvilky se skleničkou vína zvolíte.