Víno Prokeš patří k dalším oblíbeným tuzemským vinařstvím. Čím vším je tato značka zajímavá a jaký sortiment nabízí?
Progresivní vinařství v moderním hávu
Vinařství pochází z Horních Bojanovic, což je moravská zemědělská a vinařská obec v okrese Břeclav. Pro místní hospodářství tvořilo víno zvláště důležitou složku po celá staletí. Dostupné prameny uvádějí kořeny této tradice dokonce až do 11. století.
A právě na tuto intenzivní činnost předků navázalo i mladé progresivní vinařství Prokeš. Založeno bylo v roce 2014. Za značkou stojí Zdeněk Prokeš, podnikatel a vinař, který už v roce 2010 založil firmu BonaVin s.r.o.
Víno Prokeš je známo svým inovativním přístupem. Primárně se zaměřuje na výrobu přívlastkových a fortifikovaných vín pomocí moderní technologie postavené na tradičních postupech. Bílá vína vznikají v nerezových tancích a barrique sudech, červená pouze v barrique sudech.
Ve svém porfoliu má tento moravský producent rovněž vína fortikovaná a posledním přírůstek v nabídce zastupují sekty. Ty se vyrábějí tradiční cestou kvašením v lahvi.
Vinařství dle vlastních slov usiluje především o to produkovat vína s rovnováhou, složitostí a harmonií. Cílem je ve všech z nich uchovat dokonalou rovnováhu mezi zralostí, jemností a chuti. V současné době objem produkce odpovídá 25 000 litrům ročně. K vlajkovým lodím patří Rulandské modré rosé.
Tradiční moravská vína
K výrobě vín tento vinař používá hrozny, které pocházejí přímo z lokality Horních Bojanovic a okolí. Původně se jednalo surovinu, kterou si primárně zajišťoval vinař od svých dodavatelů. Konkrétně se kromě domovské obce nakupovalo i z Přítluk a Čejkovic.
Nicméně do budoucna vinařství avizovalo vysazení vlastní vinice o celkové rozloze 5 ha, která by již měla potřeby vinařství pokrýt. To se podařilo částečně naplnit a nyní tak celý podnik hospodaří na 3,5 vlastních vinic. Kromě získané vyšší míry autonomie je výsledkem vlastního hospodaření i kontrola nad výrobním procesem a jeho šetrnost k životnímu prostředí.
Vinařství Víno Prokeš taktéž intenzivně usiluje o zachování tradičního terroir, které se následně promítá i do podoby vín a jejich kvality. V širším slova smyslu se tímto termínem neoznačují pouze přírodní poměry, ale i lidský faktor, který by měl právě být v harmonii s těmito výchozími podmínkami.
Velkopavlovická podooblast je tak známa především aromatickými odrůdami, jako je Tramín červený, Pálava, Muškát moravský nebo Müller Thurgau.
Víno Prokeš
Horní Bojanovice 121
eshop.vinoprokes.cz
eshop@vinoprokes.cz
+420601001222
Kde nás najdete