Víno Prokeš

Víno Prokeš

Horní Bojanovice 121

eshop.vinoprokes.cz

Instagram | Facebook

Víno Prokeš patří k dalším oblíbeným tuzemským vinařstvím. Čím vším je tato značka zajímavá a jaký sortiment nabízí?

Progresivní vinařství v moderním hávu

Vinařství pochází z Horních Bojanovic, což je moravská zemědělská a vinařská obec v okrese Břeclav. Pro místní hospodářství tvořilo víno zvláště důležitou složku po celá staletí. Dostupné prameny uvádějí kořeny této tradice dokonce až do 11. století.

A právě na tuto intenzivní činnost předků navázalo i mladé progresivní vinařství Prokeš. Založeno bylo v roce 2014. Za značkou stojí Zdeněk Prokeš, podnikatel a vinař, který už v roce 2010 založil firmu BonaVin s.r.o.

Víno Prokeš je známo svým inovativním přístupem. Primárně se zaměřuje na výrobu přívlastkových a fortifikovaných vín pomocí moderní technologie postavené na tradičních postupech. Bílá vína vznikají v nerezových tancích a barrique sudech, červená pouze v barrique sudech.

Ve svém porfoliu má tento moravský producent rovněž vína fortikovaná a posledním přírůstek v nabídce zastupují sekty. Ty se vyrábějí tradiční cestou kvašením v lahvi.

Vinařství dle vlastních slov usiluje především o to produkovat vína s rovnováhou, složitostí a harmonií. Cílem je ve všech z nich uchovat dokonalou rovnováhu mezi zralostí, jemností a chuti. V současné době objem produkce odpovídá 25 000 litrům ročně. K vlajkovým lodím patří Rulandské modré rosé.

Tradiční moravská vína

K výrobě vín tento vinař používá hrozny, které pocházejí přímo z lokality Horních Bojanovic a okolí. Původně se jednalo surovinu, kterou si primárně zajišťoval vinař od svých dodavatelů. Konkrétně se kromě domovské obce nakupovalo i z Přítluk a Čejkovic.

Nicméně do budoucna vinařství avizovalo vysazení vlastní vinice o celkové rozloze 5 ha, která by již měla potřeby vinařství pokrýt. To se podařilo částečně naplnit a nyní tak celý podnik hospodaří na 3,5 vlastních vinic. Kromě získané vyšší míry autonomie je výsledkem vlastního hospodaření i kontrola nad výrobním procesem a jeho šetrnost k životnímu prostředí.

Vinařství Víno Prokeš taktéž intenzivně usiluje o zachování tradičního terroir, které se následně promítá i do podoby vín a jejich kvality. V širším slova smyslu se tímto termínem neoznačují pouze přírodní poměry, ale i lidský faktor, který by měl právě být v harmonii s těmito výchozími podmínkami.

Velkopavlovická podooblast je tak známa především aromatickými odrůdami, jako je Tramín červený, Pálava, Muškát moravský nebo Müller Thurgau. 

Víno Prokeš

Horní Bojanovice 121

eshop.vinoprokes.cz
eshop@vinoprokes.cz
+420601001222

Kde nás najdete

Navštivte další vinařství a vinotéky

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x