Ubytování na Jižní Moravě
Jižní Morava je překrásným turisticky atraktivním krajem. Kde se nejlépe ubytovat a jak snadno spojit návštěvu Moravy s poznáním vinařské tradice?
Vhodné ubytování na Moravě
Spojit dvě příjemné záležitosti v jednom vám pomůže útulné ubytování s vinným sklípkem. Může mít například podobu příjemného penzionu či ubytování v soukromí. Záleží individuálně na každém hostovi, jaký komfort preferuje a kolik soukromí si přeje.
Penzion je komfortem ubytování srovnatelný s hotelem, mívá však k dispozici méně doplňkových služeb. Ubytování v soukromí formou apartmánů či soukromých pokojů bývá naopak řešeno spíše jednodušeji. Pakliže si naopak host žádá, aby o něj bylo zcela postaráno a měl prostor k maximální relaxaci, může využít i ubytování s vlastním wellness, kde lze navštívit třeba soukromou saunu či bazén.
Velmi stylovou formou ubytování, které vám dopřeje dostatek soukromí, je též na některé z chat a chalup. Výhodou je poloha chat a chalup v klidných lokalitách, často prakticky na samotě.
Kam na Moravu
Pokud se ubytovat na Moravě, vyplatí se pro maximálně autentický zážitek zvolit přímo takové místo, odkud můžete dobře poznávat místní kraj a jeho pohostinnost.
Ubytování s výlety mezi vinicemi může mít opět různou formu, konkrétní volba ubytovacího zařízení tak závisí nejen na náročnosti hosta, ale i na jeho finančních možnostech. Nejdražší volbou je zpravidla penzion, naopak ubytování v soukromí může být znatelně levnější.
Nudit se nebudete, ať už přijedete na jedinou noc nebo se tu dokonce rozhodnete strávit celou dovolenou- Morava nabízí širokou škálu turisticky atraktivních destinací a zajímavých míst i památek. Kam se vypravit nejen za vínem?
Pálava
Termín Pálava je lidové označení oblíbené vinařské lokality, která se však správně nazývá Pavlovské vrchy. Jsou přirozenou přírodní dominantou jižní Moravy. Na jižním úbočí vrchů se rozkládá malé město Mikulov.
Mikulov
Mikulov se nachází v okrese Břeclav. Právě díky své poloze v obležení vinicemi bývá označován za jedno z nejkrásnějších měst. Zdejší vinařská tradice je natolik známá, že podle Mikulova dostala název i celá Mikulovská vinařská podoblast.
V této krajině se dobře daří především bílým odrůdám. Půda je charakteristická vyšším obsahem vápníku, který zdejším vínům dodává typickou mohutnou minerálnost. Historické jádro města je i památkovou rezervací, Mikulov je proto zajímavý nejen pro vinaře. Dominantou je jednoznačně zdejší barokní zámek.
Valtice
Malé městečko se nachází opět v okrese Břeclav. Zajímavé je hlavně jako vinařské středisko. Pozoruhodné je, že vinařská tradice je zde natolik silně zakořeněna, že zde jako vůbec jediná v ČR vznikla i Střední odborná škola vinařská.
Dále jsou Valtice proslulé i po kulturní stránce. Valtice se mohou pyšnit historickým jádrem chráněným jakožto městská památková rezervace. Lednicko-valtický areál je pak krajinnou památkovou zónou a současně se řadí na seznam světového dědictví UNESCO. Valtický zámek vznikl konkrétně rozšířením hradu, který byl založen patrně již v 11. století.
Znojmo
Jihomoravským turistickým magnetem je i Znojmo. Ostatně celá Znojemská vinařská podoblast patří z tohoto pohledu k českým unikátům. Daří se tu primárně aromatickým bílým vínům. V této podoblasti se pěstují hlavně odrůdy Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Ty doplňuje mimo jiné i Müller Thurgau nebo Savignon.
S vinařskou tradicí je pak v samotném Znojmě neodmyslitelně spjat labyrint chodeb vinných sklepů, které se pod městem nacházejí dodnes. V současné době však slouží jako turistická atrakce, k původnímu účelu se labyrint již nevyužívá, navíc byl poškozen za druhé světové války. Také v okolí Znojma je mnoho co k vidění. V Příměticích nedaleko Znojma se nachází největší křížový sklep v Česku. Mezi lety 1740–1756 si jej na křížovém půdorysu nechala vybudovat znojemská jezuitská kolej.