Vinařství Baláž

Vinařství Baláž

U Traktorky 654, 691 85 Dolní Dunajovice

www.vinarstvibalaz.cz

Vinařství Baláž patří mezi známá moravská vinařství. Jaká je jeho historie a co má v současné nabídce?

Historie Vinařství Baláž

Vinařství je rodinnou firmou, která pochází z tradiční jihomoravské obce Dolní Dunajovice. Spadá tedy do proslulé Mikulovské vinařské podoblasti.

Příhodné přírodní podmínky zdejších končin už v meziválečném období předky dnešních majitelů Vinařství Baláž přivedly právě k pěstování vinné révy. Vůbec první vína v té době konkrétně na svět přivedl dědeček současných majitelů.

Rodinnou tradici však přerušila násilná kolektivizace a znárodňování. Znovu tak cestu k soukromému vinařství otevřela až změna politických poměrů po roce 1989.

Prakticky ihned se tak začala psát nová etapa v dějinách firmy Vinařství Baláž. Přelomovým byl pak z hlediska vývoje tohoto rodinného vinařství zejména rok 2001, kdy si dnešní majitelé uvědomili, že naplnit vysoký standard moderního vinařského řemesla rovněž znamená mít vlastní vinice. Ty se už v současné době rozprostírají na ploše plných 11 ha.

Vinařství Baláž dnes

Respekt k tradici je jednou z hodnot, které si Vinařství Baláž uchovalo doposud. Vyplývá to právě i z výběru odrůd. Mezi nimi jsou ty, které mají v Mikulovské vinařské podoblasti ty nejlepší podmínky pro svůj růst, a tedy i pro následnou produkci vysoce kvalitních vín.

Primární zaměření pak tvoří zejména ta bílá. V první řadě se pak jedná o Ryzlink vlašský nebo Chardonnay. Z dalších druhů můžeme mluvit o Rulandském bílém, také o Ryzlinku rýnském, Veltlínském zeleném a populární Pálavě. Z modrých odrůd je nutné zmínit zejména Rulandské modré a Frankovku. Ze 70 % nyní sortiment Vinařství Baláž tvoří vína lahvová.

Úroveň zdejší produkce pak dokládá i široká škála ocenění, titulů, medailí a pohárů z různých domácích a zahraničních vinařských soutěží.

Podařilo se však zároveň vybudovat moderní současné vinařství, které stojí na nových technologiích. Zároveň majitelé obhospodařují všechny vinice v systému integrované produkce, to znamená bez zbytečného zatěžování životního prostředí i samotných vinic.

Vinařství Baláž

U Traktorky 654, 691 85 Dolní Dunajovice

www.vinarstvibalaz.cz
+420 725 043 567
lucie@vinarstvibalaz.cz

Kde nás najdete

Navštivte další vinařství a vinotéky

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x