Vinařství Filip Mlýnek

Vinařství Filip Mlýnek

Kostelní 661, Dolní Dunajovice, 691 85

www.filipmlynek.cz

Vinařství Filip Mlýnek patří k moravské vinařské tradici. Jak vzniklo a čím vším je výjimečné?

Historie Vinařství Filip Mlýnek

Kořeny tohoto vinařství sahají v moderní podobě do roku 2007, kdy se pomalu začalo rodit vinařství pod vedením Filipa Mlýnka. Stalo se tak v obci Dolní Dunajovice, jihomoravské obci, která je svou vinařskou tradicí proslulá. Jedná se o součást konkrétně Mikulovské vinařské podoblasti.

Ve skutečnosti však současný majitel vinařství navázal na činnost svých předků. Prvním vinařem, který v rodě Mlýnku hospodařil na vinicích, byl Matěj Svoboda již v roce 1945. Ten měl k dispozici plných 6 hektarů viničních ploch v Dolních Dunajovicích.

Po změně společenských poměrů v roce 1989 se k rodinným vinicím vrací potomek Miroslav Svoboda, který na paměť svého předka zakládá Vinařství Matěje Svobody. Později převzal vinařskou tradici současný majitel, jehož jméno dnes vinařství nese.

Současnosti Vinařství Filip Mlýnek

Aktuálně se jedná o butikové vinařství s roční produkcí 30 000 lahví. Hlavním cílem je na dostupné ploše o rozloze cca 10 hektarů pěstovat vína, která svou kvalitou obstojí v celosvětové konkurenci.

Zároveň je pro tohoto lokálního vinaře stěžejní typické odrůdy, které na Moravu historicky náleží. Jedná se zejména o Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Pálavu.

Cílem je tak zachovat kontinuitu vinařství v této lokalitě. Ostatně nynější majitel Filip Mlýnek je konkrétně vnukem výše vzpomenutého Miroslava Svobody. A zkušenosti v tomto oboru významnou měrou čerpal právě od svého dědečka. Strýcem Filipa Mlýnka je pak další významný český vinař Franz Künstler z prestižního vinařství Weingut Künstler. A i pod jeho vlivem Filip Mlýnek nahlédl do tajů tohoto řemesla.

Jedná se tak v případě v současné době provozovaného vinařství rovněž, s jistou nadsázkou řečeno, o otázku jakési rodinné cti. Důkazem, že pomyslný prapor své rodiny dále nese Filip Mlýnek s náležitou důstojností jsou také četné úspěchy jeho produkce v domácích i mezinárodních vinařských soutěžích.

Vinařství Filip Mlýnek

Kostelní 661, Dolní Dunajovice, 691 85

www.filipmlynek.cz
+420 736 472 365
filipmlynek@email.cz

Kde nás najdete

Navštivte další vinařství a vinotéky

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x