Rulandské bílé

Rulandské bílé

Barva vínaBílá
Kraj: Morava
Doporučená teplota podávání: 8 – 12 °C

Bílé víno pocházející původem z Burgundska je ve světě známé jako Pinot Blanc, u nás v Čechách se můžeme setkat s názvem Roučí bílé. Největší produkce patří Francii, Itálii, Německu a Rakousku, ale i v České republice má své zastoupení zhruba v 5 % produkce. Jaké tedy je víno, které známe jako královnu vín?

Klasické 

Rulandské bílé patří jednoznačně mezi klasická vína, která se vyznačují nižšími výnosy a jejich kvalita je minimálně pozdní sběr. Víno je plné extraktivních látek, které mu dodávají plnost, a celkově působí harmonicky a elegantně. 

Barva, vůně a chuť 

Rulandské bílé má žlutou až zelenožlutou barvu se zlatavými odlesky. Vůně je jemná ovocně květinová, ale přesto neutrální. Chuť je plná a přetrvává dlouho. Kyselost je svěží a příjemná, u mladších vín o něco výraznější, ale doplňuje ji přírodní sladkost. Rulandské bílé je tak požitkem pro chuťové pohárky. Svými smysly můžeme vnímat hrušky, broskve, lískové oříšky či chlebovinu, která je více znát u zralejších vín. 

Zralost 

Zráním a ležením se víno ještě více zaplňuje a zvýrazní tóny barvy, vůně i chutě. Vyzraje i jeho acidita a Rulandské bílé je proto vhodné i k dlouhodobé archivaci. 

Odrůda 

Rulandské bílé vychází z Rulandského šedého, kterému je velmi podobné, přesto najdete rozdíly. Patří ke starým moštovým odrůdám a k výrobě vína se používá výběr z hroznů či bobulí, popřípadě i botrytický výběr, který vzniká z hroznů napadených plísní. Využít lze i k výrobě vín šumivých a je vhodné ke zrání v barikových sudech. 

Slavnostní 

Rulandské bílé se hodí ke slavnostnějším příležitostem. Může být na místě aperitivu, hodí se k různým úpravám masa a ryb včetně uzených, hustším polévkám, paštikám i sýrům s ušlechtilými plísněmi. Často je Rulandské bílé vínem přívlastkovým, které výborně doplní dezert. 

Bílá vína

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x