Solaris
Barva vína: Bílá
Kraj: Morava
Doporučená teplota podávání: 8 – 12 °C
Víno Solaris se na našem území pěstuje v Čechách a na Moravě. Jde o velmi ranou odrůdu s vyšším zbytkovým cukrem, u které se často mluví o intenzivní exotické citrusové vůni ananasu, manga nebo lískového oříšku. Obvykle jde o polosladká vína, narazíte ale i na suché či polosuché provedení. Ohromí především svou svěží ovocitou chutí. Vína odrůdy Solaris mívají také vyšší podíl alkoholu.
Moštové víno… a dál?
Solaris je nejčastěji prezentováno jako bílé moštové víno. Ideální je jeho kombinace s Merzlingem, Ryzlinkem či Rulandským bílým, vyrobíte si z něj také skvělý burčák. Solaris nicméně nezklame ani jako stolní víno, kde může skvěle vyniknout jeho vysoká cukernatost, ovocitá vůně a vysoký podíl přírodního cukru.
Muškátovo-ovocné aroma, které je pro Solaris velmi typické, závisí pochopitelně na místě, kde byla odrůda pěstována. Čím kvalitnější pak víno je, tím více by měla vyniknout jeho květinová vůně a chuť.
Původ odrůdy
Odrůda Solaris byla vyšlechtěna v roce 1975 v Německu mezidruhovým křížením a je určena k výrobě bílých vín. Do knihy odrůd byla ale zapsána až v roce 2001. Protože i odrůdy Merzling a Gm 6493 (ze kterých Solaris vznikla) byly vyšlechtěny křížením, jedná se o takzvanou hybridní odrůdu, jenž nese geny mnoha různých dalších odrůd.
Dodnes se Solaris pěstuje nejvíce právě v Německu.
Co určitě o vínech Solaris nevíte
Věděli jste, že slovo „sol“ (od kterého je odvozen název této odrůdy) v latině znamená slunce? Právě toho je zapotřebí spousta, aby víno brzy dozrálo a dosáhlo své vysoké cukernatosti. Díky brzkému zrání je navíc odrůda extrémně odolná proti mrazu a lze ji pěstovat i na místech, kde by jiné náchylnější odrůdy dávno mrazu podlehly.
K čemu se Solaris hodí?
Kromě moštu a burčáku (pro které je odrůda Solaris nejvhodnější) můžete tuto odrůdu využít například jako stolní nebo dezertní víno.