Vinařství Vajbar

Vinařství Vajbar

Nádražní 480, 691 03 Rakvice

www.vinarstvivajbar.cz

Vinařství Vajbar pochází z jihomoravské obce Rakvice. Jedná se o tradiční vinařskou lokalitu a samotné Rakvice jsou důležitým centrem příslušejícím do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Malebně vyhlížející obec využívá mimořádně úrodnou krajinu v povodí řeky Dyje.

Toto vinařství proto našlo přímo zde své sídlo. Vlastní vinařský provoz je však situován v nedaleké obci Zaječí, kam taktéž víno vepsalo svou nesmazatelnou stopu. Obě místa navíc propojuje unikátní cyklostezka mezi vinohrady. Jednoznačně tak návštěvníkům připravuje tento podnik zážitek nejen degustační.

Duší celé firmy je Bronislav Vajbar. Podobně jako mnoho jiných v tomto kraji následoval i on životní cestu svých předků a spojil svůj osud s vinicemi. Z dochovaného rodokmenu lze dovodit, že takto hospodařili jeho předci již v 19. století.

Láska, nadšení a odhodlání postavit se ve vinařském světě na vlastní nohy mu na počátku jednoznačně nechyběly. Přesto šlo o nesmírně trnitou etapu, na níž, s jistou nadsázkou řečeno, talentovaný vinař mnohdy sklízel značně i trpké plody svého úsilí.

Vinařství Vajbar a jeho cesta k úspěchu

Nenechal se však odradit tím, že se vše musel naučit sám. Vlastní vinařství v Rakvicích založil Bronislav Vajbar po řadě let spjatých s vinnou révou v roce 1994. Viděno zpětně se může rozvoj celé značky zdát poněkud přímočarý. Provázelo ho však hledání, tápání i experimentování.

Bronislav Vajbar se však jednoznačně nestal příslovečným průkopníkem slepých uliček. Snaha si důsledně vyzkoušet a prověřit různé postupy vedla naopak k tomu, že s plnou zodpovědností dnes může vinařství Vajbar říci, že ví, jak má vypadat víno špičkové kvality.

Zajímavostí, která si zaslouží během výrobního procesu připomenout, je především skutečnost, že moderní metody dovolují snížit podíl síry. To vede k tomu že vína jsou více čistá i aromatická.

Současná roční produkce plynoucí z celkem 58 ha vinic činí 200 000 lahví. K pomyslným vlajkovým lodím vinařství se jednoznačně řadí Frizzante, Pálava, obecně růžová vína (například šampion Rulandské modré Rosé) nebo Ryzlink vlašský Terroir Pálava.

Vinařství Vajbar

Nádražní 480, 691 03 Rakvice

www.vinarstvivajbar.cz
+420 519 349 371, +420 606 438 950
info@vinarstvivajbar.cz

Kde nás najdete

Navštivte další vinařství a vinotéky

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x