Ryzlink vlašský je tradiční moštovou odrůdou vinné révy, určenou k výrobě bílých vín, oficiálně nesoucí název Welschriesling. Na území ČR patří k těm vůbec nejpěstovanějším, je jí pokryto 8,5 % z celkové plochy vinic. Nejvíce se jí daří na Pálavsku, a v mikulovské vinařské podoblasti. Ty vůbec nejlepší vlašské Ryzlinky pak pocházejí z okolí obce Perná.
Dále se ve velké míře pěstuje i na Slovácku, Velkopavlovicku a Znojemsku. Ač by se na první pohled mohlo zdát logické, že Ryzlink vlašský má co dočinění s Ryzlinkem rýnským, tak zdání klame, neboť tyto dvě odrůdy nemají, tedy samozřejmě vyjma části názvu, vůbec nic společného.
Charakteristika
Vzhledem ke svému charakteru je Ryzlink vlašský též ideální surovinou i pro výrobu ledových a šumivých vín. Rovněž většina z něj vyrobených vín se skvěle hodí k dlouhodobé archivaci. Vína zhotovená z této odrůdy mají typickou světle zelenkavě žlutou barvu, přičemž její odstín není nikterak výrazný, působí tak vizuálně opravdu elegantním a uhlazeným dojmem.
V aroma se objevují nezaměnitelné tóny angreštu, tropického ovoce, červeného rybízu nebo lučního kvítí. Škála možných vůní je však opravdu pestrá, narazit lze kupříkladu i na hořké mandle či rozinky. Chuť, jež by se dala lehce připodobnit třeba k Veltlínskému zelenému či Müller Thurgau, je pak nesmírně šťavnatá a svěží, navíc podpořená vynikající kyselinkou. Ve vyzrálejších vínech se mohou objevit medové tóny a tóny rozinek.
Historie
Ryzlink vlašský je stará a vysoce ceněná odrůda, jejíž původ však nebyl do dnešního dne objasněn. Nejčastěji se uvádí, že vznikla ve Francii, najdou se ale rovněž i zastánci toho, že je italského původu. Nezpochybnitelné je naopak to, že se později, přesněji v 19. století, rozšířila na území Německa, Maďarska a Rakouska, kde je v současnosti pěstována na více než 4 tisících hektarech.
Odtud se dostala i na Moravu. Ve Státní odrůdové knize České republiky je Ryzlink vlašský zapsán už od roku 1941. Mezi hlavní udržovatele této odrůdy na našem území se řadí Ampelos-Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo a Ing. Miloš Michlovský. Největší boom zažila v druhé polovině 20. století, dnes její význam spíše klesá.
Servírování
Suchá, svěží a dobře vychlazená vína z Ryzlinku vlašského se skvěle hodí jako aperitiv před jídlem. Servírovat je též můžete ke studeným předkrmům a salátům. Dalšími pokrmy, které se perfektně doplňují s víny této odrůdy, jsou uzené ryby a zabijačkové speciality.
Oproti tomu vína Ryzlinku vlašského se zbytkovým cukrem lze podávat k zeleninovým polévkám, paštikám nebo sýrům s ušlechtilou plísní. K zahození nejsou ani v kombinaci s uzeninami. Jako vinný střik pak dokáží dobře uhasit žízeň.