Odrůda Hibernal

Hibernal je odrůda vyšlechtěná v Německu, konkrétně ve Výzkumném ústavu Geisenheim. Je to kříženec Seibel 7053 a Ryzlink rýnský F2. I přestože původně pochází z Německa, tam si prozatím nezískala značnou popularitu. Naopak, v České republice je tato odrůda zaregistrovaná ve Státní odrůdové knize už od roku 2004. Charakterizuje se zvýšenou rezistencí vůči houbovým chorobám, což ji řadí mezi interspecifické odrůdy.

V Česku se Hibernal pěstuje na území o celkové rozloze 10,6 hektarů. V českých vinicích pokrývá plochu 1,9 hektarů, především ve vinohradnické podoblasti Mělnické. Morava je místem, kde je tato odrůda výrazně rozšířenější, zejména v podoblastech Velkopavlovické (3,8 ha) a Slovácké (3,6 ha). Ve vinohradnické podoblasti Mikulovské se nachází na ploše 1,2 hektarů.

Ampelografická charakteristika

Mladý vrchol letorostu je hladký a bez chloupků. Mladé listy mají zelenou barvu se slabě načervenalým okrajem. List je obecně velký, až středně velký, mírně trojlaločnatý. Horní strana listové čepele je puchýřnatá. Řapíkový výkrojek je otevřený. Hrozen je středně hustý až hustý, malý až středně velký a má tvar kužele. Bobule je malá, kulatá, s robustní slupkou a tvrdou dužinou. Bobule má zelenožlutou základní barvu s nádechem špinavě červené na sluncem exponované straně. Když bobule dosáhne plné aromatické zralosti, osluněná strana je intenzivně narůžovělá až jemně nafialovělá. Jednoleté dřevo má tmavě hnědý odstín.

Fenologická charakteristika

Hibernal začíná rašit ve druhé až třetí dekádě dubna. Kvete v první polovině června. Zaměkání bobulí nastává ve druhé polovině srpna a odrůda dosahuje ideální zralosti ve druhé až třetí dekádě října.

Požadavky na stanoviště

Odrůda Hibernal je vhodná pro všechny vinohradnické podoblasti v České republice. Pro nejkvalitnější výsledky je doporučována svahová lokalita s výbornou expozicí sluncem. U Hibernalu platí, že velké terroir produkuje velká vína. Optimální pro tuto odrůdu jsou písčité a hlinitopísčité půdy, bohaté na živiny a s dobrým zadržováním vody. Na sušších místech produkuje menší hrozny a bobule. V suchých lokalitách je vhodné přizpůsobit volbu podnože, aby nedocházelo k oslabení růstu.

Odolnost k biotickým a abiotickým faktorům

Hibernal je odrůda, která se vyznačuje významnou odolností proti houbovým chorobám a nízkým zimním teplotám. Mrazuvzdornost je u této odrůdy na vysoké úrovni.

Pokud přijde k silnému infekčnímu tlaku od plísně révy už před kvetením, první známky se nejdříve objevují na květenství Hibernalu. Tyto prvotní příznaky infekce mohou zahrnovat bílý povlak mycelia na stoncích květenství, který se může objevit ještě před kvetením. Útok na květenství u Hibernalu je většinou silný. Při tak vysokém infekčním tlaku je zásadní aplikace fungicidů ještě před kvetením. Druhé postřikování proti plísní révy by mělo následovat po odkvětu. Pokud se infekce objeví později, odrůda vykazuje dobrou odolnost. Avšak, stále je doporučeno provést 1 až 3 fungicidní postřiky během vegetačního období.

Hibernal je poměrně odolný vůči padlí révy a obecně nepotřebuje žádné chemické ošetření. I když se objeví první známky, obvykle nedojde k silnějšímu rozvoji houby. Během pětiletého období, kdy byla tato odrůda pěstována bez jakéhokoli postřiku, se projevy padlí révy objevily pouze na listech a nešířily se dále.

Odolnost proti šedé hnilobě je vysoká. Tato odolnost je zčásti dána silnou slupkou bobulí. V dobrých ročnících se může objevit napadení šlechtitelskou formou šedé hniloby.

Pěstitelské vlastnosti

Pro Hibernal se doporučuje zatížení 6-8 oček na m2. Tato odrůda je vhodná pro střední vedení. Hibernal má vyváženou násadu a nevytváří přeplození. Řez na jeden tažeň (8-12 oček na tažeň) nebo poloobloukovitý tažeň (12-16 oček na tažeň) je vhodný.

Odrůda obecně nepotřebuje další regulaci násady hroznů. Částečné odlistění oblasti hroznů má velmi pozitivní vliv na vývoj aromatu. Optimální aroma se objevuje v hroznech, které jsou dobře vystaveny slunci a mají tmavě růžovou barvu. V chuti bobulí je také možné identifikovat silný ovocný charakter, který je pro tuto odrůdu ideální v době aromatické zralosti.

Hibernal má vynikající schopnost akumulovat cukry. Pokud cukernatost dosahuje 19 °NM a barva slupky je zelená nebo jen mírně narůžovělá, je odrůda aromaticky nezralá. Víno může mít i hybridní tóny. Tato aromatická kvalita vína je velmi nedostatečná.

Je tedy důležité věnovat značnou pozornost aromatické zralosti na základě barvy slupky a výsledně dosáhnout harmonického vína s vynikajícím ovocným aroma. Doporučené podnože jsou podle německých pramenů SO 4 a Kober 125 AA.

Enologické vlastnosti

Odrůda Hibernal obvykle netrpí silným napadením šedou hnilobou, což umožňuje sklizeň zdravých hroznů a pozitivně ovlivňuje technologii výroby vína.

Jak bylo již dříve uvedeno, bobule Hibernalu mají silnou slupku a velmi pevnou, slizovitou dužinu. Proto je prospěšné používat enzymatické přípravky, které pomáhají částečně rozložit slizovitou dužinu a tím značně zlepšují vylisovatelnost hroznů. Tato intervence také pozitivně ovlivňuje budoucí aromatické vlastnosti vína.

Je doporučeno provádět odkalování a aplikovat aktivní sušené kvasinky různých kmenů, které pozitivně ovlivňují charakter vytvářeného vína. Kvašení při nižších teplotách – okolo 15 °C – může být použito k vytváření výrazných ovocných a květinových aromat.

Hrozny této odrůdy často dosahují cukernatosti 23 °NM a více. Při technologii zpracování hroznů je nutné sladit obsah alkoholu, zbytkový cukr a kyseliny. Není vždy ideální nechat fermentovat surovinu úplně do sucha. Je tedy nezbytné sledovat obsah alkoholu, zbytkový cukr a senzorický projev, a v optimálním stavu zastavit kvašení. Ideální kombinace zahrnuje několik metod – stočení, chlazení, síření.

Při zpracování hroznů této kvality v teplotách 18-22 °C lze získat vína s výrazným tělem a současně velmi příjemným aromatem, doplněným zbytkovým cukrem.

Využití odrůdy a kvalita vína

Hibernal je vhodný pro výrobu vysokokvalitních vín s přívlastkem. Mohlo by být vhodné jej nabízet na trhu jako specialitu v kvalitě – výběr z hroznů, výběr z bobulí a možná i vyšší. Je také vhodný pro výrobu ekologických vín.

Víno je vysokoextraktivní. Vůně vína přináší silné ovocné tóny – jablko, hruška, meruňka, broskev, doplněné jemnými květinovými tóny. Při vyšší zralosti je kyselina příjemná a harmonická. Chuť vína je plná, obzvlášť pokud je doplněna sladěným obsahem zbytkového cukru.

Bílá vína

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x