Odrůda Souvignier Gris

Souvignier Gris je šlechtěná odrůda s načervenalými hrozny, nicméně se používá na výrobu vín bílých. Pochází z Německa a je plná chuti a vůně ovoce.

Souvignier Gris je nová PIWI odrůda vinné révy, určena k výrobě bílých vín. Její původ je v Německu, přímo ve šlechtitelské stanici Freiburg. Odrůda vznikla díky křížení odrůd Cabernet Souvignon x Bronner a smí se z ní vyrábět víno ve všech státech EU. Odrůda není náročná na pěstování, je odolná vůči plísni, padlí a hnilobě. Je vyšlechtěna tak, aby odolávala napadení i v oblastech se silnými srážkami. Bobule mají pevnou a hrubou slupku.

Cabernet Souvignon je velmi oblíbená odrůda vína červeného, která pochází z Bordeaux. Patří mezi nejkvalitnější francouzské odrůdy, z nichž pochází mnoho šlechtitelských úspěchů. Cabernet Souvignon má vysokou schopnost přizpůsobení na různé druhy půd i odlišná klimata. Nejvíce se mu daří na slunných místech.

Bronner je odrůda bílého vína pocházející z Německa. Byla vyšlechtěna ve vinařském institutu ve Freiburgu v Německu. Vyznačuje se velkou odolností proti houbám a plísním. Tato odrůda se často používá k dalšímu šlechtění.  

  • původ: Německo
  • šlechtitel: Dr. Norbert Becker
  • registrace odrůdy 2013
  • Vznik – křížením odrůd Cabernet Sauvignon x Bronner
  • Bobule středně velké, šedě červené

Souvignier gris dozrává koncem září a začátkem října. Bobule mají středně velkou velikost, jejich barva je šedě (špinavě) – červená. Odrůda má ráda vysazení na svahovitá místa, kde je dobrý sluneční svit. List je pětiúhelníkový s řapíkem mírně se překrývajícím.

Samotné víno bývá velmi svěží s jemnou kyselinkou. Co se týče chuti a vůně je spíše ovocná, převažuje zde zelené jablko, citrus i broskev. Svým aroma připomíná vína burgundská. Je podobné vínu Pinot, Savinon Blanc a Ryzlink.

K vínu se hodí lehké pokrmy, těstoviny, ryby nebo letní saláty, či kvalitní sýry. Víno se hodí k archivaci, kdy vyniknou ovocné tóny.

Bílá vína

Odrůdy bílých vín