Odrůda Děvín

Do Státní odrůdové knihy byla v ČR zapsána v roce 1998. Původní slovenská odrůda, kříženec Tramín červený x Veltlínské červenobílé. Odrůda byla vyšlechtěna na KVÚVV Bratislava Ing. Dorotou Pospíšilovou, CSc. A Ing. Ondrejem Korpasem, CSc.

Charakteristika odrůdy: 

List je malý až středně velký, tvar čepele pětiúhelníkový, třílaločnatý nebo pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, středně hustý se středně krátkou stopkou. Bobule je středně velká, elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je střední. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině října.

Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně odolná, proti poškození zimními mrazy je středně odolná. Jarní mrazy, vzhledem k době rašení, odrůdu nepoškozují.

Na stanoviště není odrůda náročná, je možné ji pěstovat prakticky všude. V příznivých teplých lokalitách poskytuje vyšší cukernatost a sklizené hrozny z těchto lokalit jsou vhodnou surovinou pro výrobu vín s přívlastkem. Více vyhovují půdy hlubší, dobře zásobené vodou, ale teplé. Ve výsušných polohách a při nedostatečném provzdušňování půdy se vyvíjí menší bobule s nižší cukernatostí.

Pro střední vedení se doporučují podnože „SO 4“, pro vysoké vedení pak bujnější podnože „Crâciunel 2“, „LE-K/1“ a „K 5BB“.

Pro úrodnější půdy se doporučuje vysoké vedení, pro půdy méně úrodné vedení střední. Nejvhodnější je řez na dva tažně při zatížení 6 až 8 plodných oček/m2.
Je to velmi plodná odrůda, která při průměrném výnosu 10 až 12 t/ha poskytuje hrozny s cukernatostí nad 20 °NM. Ve vhodných letech lze ponechat hrozny přezrát, aby se docílilo vína s přívlastkem výběr z hroznů.
Udržovatelem je Výzkumná stanice vinohradnická, s.r.o. Mutěnice.

Charakteristika vína: 

Odrůda dává vysoké výnosy, v příznivých a chráněných polohách vysoký obsah cukru v hroznech. Víno poskytuje extraktivní, plné, aromatické. Buket Děvínu je mezi tramínovým a muškátovým charakterem.

Zvláštnosti: 

Vyniká vysokým obsahem cukrů a je vhodná pro pozdní sběry.
Odrůdu lze pěstovat v obou vinařských oblastech ČR mimo Uherskohradišťska.

Bílá vína

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x