Odrůda Veritas

Odrůda označená pracovním názvem I–5/3, která byla vyšlechtěna ve Šlechtitelské Stanici Vrbovec křížením Ryzlink červený x Bouvierův hrozen šlechtitelem Cyrilem Míšou a Milošem Zbořilem. V ČR je odrůda zastupována firmou Ampelos, ŠSSV Znojmo a.s., Vrbovec a je právně chráněna. Do Státní odrůdové knihy byl Veritas zapsán v roce 2001.

Charakteristika odrůdy: 

Rašení odrůdy je středně rané, sklizňové zralosti dosahuje v druhé polovině září. Odrůda je málo odolná proti plísni šedé. Výnos hroznů je vysoký (cca 4,64 kg/keř), průměrná cukernatost 19 °NM. List je středně velký, světle zelený, srdčitý. Hrozny jsou malé, husté a mají středně velké bobule zelenožluté barvy. Odrůda je středně raná. Odolnost je střední, proti plísni šedé nižší. Na půdy nemá zvláštní nároky. Při pěstování je třeba dbát na to, aby keře byly vzdušné. Odrůda je vhodná do severnějších vinařských oblastí Moravy, kde dosahuje dobré cukernatosti i dobré jakosti vína.

Charakteristika vína: 

Víno je harmonické, se středním obsahem kyselin. Ve vůni se objevují jemné ovocné tóny. Chuť je vyrovnaná, příjemná, osvěžující.

Zvláštnosti: 

Odrůda je vhodná pro pěstování v okrajových vinařských oblastech, kde dosahuje výborné jakosti úrody a vína.

Bílá vína

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x