Odrůda Lena

Odrůda byla vyšlechtěna na Šlechtitelské stanici vinařské v Perná šlechtiteli Ing. Františkem Zatloukalem s Ing. Ludvíkem Michlovským křížením Lipovina x Irsai Oliver. Zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 2001.

Charakteristika odrůdy: 

List je malý až středně velký, tvar čepele pětiúhelníkový, pětilaločný se středně hlubokými až hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bbule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je velmi raná. Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně odolná až středně odolná. Proti poškození zimními i jarními mrazy je méně odolná.
Odrůda je vhodná do většiny poloh a půd s výjimkou poloh s častým výskytem jarních mrazíků. Výsušné a písčité půdy jsou méně vhodné.
Podnože dle půdního typu. Doposud nejsou pro jednotlivé půdní typy odzkoušeny.
Nevyžaduje zvláštní způsob vedení.
Výnos je středně vysoký, ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo v tříletém průměru 6,5 t/ha o průměrné cukernatosti 20 °NM.
Udržovatele: Ing. Miloš Michlovský, CSc.

Charakteristika vína: 

Raná odrůda se středně vysokým výnosem. V příznivých lokalitách často s vysokou cukernatostí. Víno je lehké, mírně aromatické, příjemné chuti a vůně, vhodné k používání do směsí s ostatními víny. Hrozny je možné využít pro pro přímý konzum. Odrůda je vhodná při dodržení uvedených požadavků pro pěstování v okrajových vinařských oblastech.

Zvláštnosti: 

Odrůda je vitální, vhodná pro běžné způsoby vedení, málo vhodná do výsušných písčitých půd a do poloh s častým výskytem jarních mrazíků. Odrůda vhodná pro obě vinařské oblasti ČR.

Bílá vína

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x