Státní odrůdová kniha a její význam v pěstování vinné révy

Státní odrůdová kniha je nezbytným nástrojem pro všechny zemědělce či zahradníky, včetně vinařů. Jde o oficiální registr, který je v mnoha zemích udržován vládními institucemi. Zahrnuje seznam odrůd rostlin, které byly formálně uznány a povoleny pro obchod a výsadbu na daném území.

Co je Státní odrůdová kniha?

Státní odrůdová kniha je dokument, který poskytuje oficiální přehled odrůd rostlin schválených k pěstování a obchodu v dané zemi. Každá odrůda zapsaná v této knize musí splnit určitá kritéria. Především musí být odlišitelná, což znamená, že má jedinečné vlastnosti, které ji odlišují od ostatních odrůd. Dále musí být uniformní, tedy musí projevovat konzistentní vlastnosti napříč jednotlivými jedinci, a musí být stabilní, což znamená, že tyto vlastnosti musí zůstat zachovány i po několika generacích.

V České republice je Státní odrůdová kniha udržována Ústavem pro státní odrůdovou kontrolu v Rostlinné výrobě.

Státní odrůdová kniha a vinná réva

Pro vinaře je Státní odrůdová kniha klíčovým zdrojem informací. Obsahuje přehled odrůd vinné révy, které jsou schváleny k pěstování v České republice. Každá odrůda vinné révy v knize je podrobně popsána, včetně informací o její genetické charakteristice, odolnosti vůči nemocem a škůdcům, potřebě péče, výnosnosti, kvalitě plodů a vína, které je možné z plodů vyrobit.

Význam Státní odrůdové knihy pro pěstování vinné révy

Státní odrůdová kniha je neocenitelným nástrojem pro vinaře a pěstitele vinné révy, protože poskytuje klíčové informace, které jim pomáhají vybrat nejvhodnější odrůdu pro jejich konkrétní podmínky a potřeby.

Na základě informací ze Státní odrůdové knihy mohou vinaři rozhodnout, která odrůda by byla nejodolnější vůči místním škůdcům a nemocem, která by nejlépe snášela místní klimatické podmínky, nebo která by produkovala hrozny s požadovanými vlastnostmi pro výrobu konkrétního typu vína.

Státní odrůdová kniha také zajišťuje, že všechny odrůdy vinné révy nabízené k prodeji jsou legální a splňují určité standardy kvality. To je důležité nejen pro pěstitele, ale také pro spotřebitele, protože jim to garantuje, že víno, které konzumují, pochází z odrůd, které byly pečlivě vyšlechtěny a testovány pro optimální chutě a aromaty.

Vyhledávání v Databázi odrůd / Státní odrůdové knize

Přejít na web eagri.cz a vyhledat odrůdy ve Státní odrůdové knize

Státní odrůdová kniha je klíčovým prvkem v pěstování vinné révy. Nejenže poskytuje důležité informace pěstitelům a vinařům, ale také zajišťuje, že všechny odrůdy vinné révy nabízené k prodeji jsou legální a splňují standardy kvality. Při plánování výsadby vinné révy by měl být přehled odrůd v Státní odrůdové knize prvním místem, kam se vinař obrátí pro informace.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x