Pěstování vína v domácích podmínkách

Když mluvíme o pěstování hroznového vína, mnohým se vybaví malebná krajina s řadami vinic táhnoucími se do dálky. Pohlednice vinařských měst nás fascinují svými nekonečnými poli plnými vinné révy a bohatých hroznů. Procházka mezi nimi nám nabízí příjemnou vůni a my si již představujeme skvělé víno, které z nich vznikne. Mnoho lidí si vyhrazuje čas na návštěvu vinařských oblastí, aby si užili atmosféru spojenou s vínem. Avšak za tímto kouzlem se skrývá mnoho práce, od výsadby a pěstování až po sklizeň a výrobu vína.

Vyžaduje to čas, energii a někdy i geografické umístění, ale pro víno nadšence není pěstování vlastního vína jen na zahradě pouhým snem. I když nemáme ve svém sklepě sudy plné vína, stále se můžeme těšit z menších úspěchů.

Hroznové víno lze pěstovat v malém rozsahu díky popínavé povaze vinné révy. Může nám například pěkně pokrýt pergolu nebo se pěstovat ve skleníku v chladnějším klimatu. Představte si, jak příjemné je sedět pod pergolou s hrozny na dosah ruky, které jsou výsledkem naší námahy. Pojďme se tedy podívat na několik tipů, jak se stát malým domácím vinařem.

Pro pěstování na zahradě jsou ideální tzv. stolní odrůdy, což jsou druhy vinné révy určené hlavně pro přímou konzumaci. Z těchto odrůd lze také vyrábět lehčí vína. Začněme tedy tím, že si vybereme vhodné místo pro pěstování.

Pěstování vinné révy v domácích podmínkách může být odměňující zážitek, který vám poskytne nejen chutné hrozny, ale také krásnou zeleň pro vaši zahradu či pergolu.

Zde je několik dalších tipů, které je dobré vědět při pěstování vinné révy doma:

  • Volba odrůdy: Vyberte odrůdu révy, která je vhodná pro váš region a klima. Některé odrůdy jsou odolnější vůči místním chorobám a škůdcům než jiné. Také zohledněte, zda chcete pěstovat révu pro konzumaci hroznů nebo pro výrobu vína.
  • Stanoviště: Réva potřebuje hodně slunce, proto zvolte pro ni slunné a dobře odvodněné místo. Rostlina také potřebuje oporu, jako je pergola, plot, nebo speciální drátěná konstrukce.
  • Půda: Réva roste nejlépe v hluboké, propustné půdě s dostatkem živin. Před výsadbou můžete půdu obohatit kompostem nebo zahradním hnojem.
  • Zalévání: Réva potřebuje pravidelné zalévání, zvláště během suchých období a v době růstu hroznů. Dbejte na to, abyste zalévali u kořenů, nikoli na listy nebo plody, aby se snížilo riziko plísní.
  • Řez: Pravidelný řez je nezbytný pro udržení zdravého růstu révy a produkci kvalitních hroznů. Provádějte ho v zimě nebo brzy na jaře, když je réva v klidu.
  • Hnojení: Během vegetačního období můžete révu hnojit organickým hnojivem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku, aby se podpořil růst hroznů a snížilo riziko nadměrného růstu listů.
  • Ochrana před škůdci a chorobami: Pravidelně kontrolujte révu na přítomnost škůdců a chorob. Při prvních známkách problémů použijte biologické nebo chemické prostředky k jejich řešení.
  • Sklizeň: Sklizeň hroznů probíhá obvykle v září až říjnu, v závislosti na odrůdě a klimatu. Hrozny sklízejte, když dosáhnou plné zralosti, což poznáte podle sladkosti a barvy bobulí. Sklízejte hrozny opatrně, aby nedošlo k poškození plodů nebo keře.
  • Zimní péče: Během zimy mějte na paměti ochranu révy před mrazem a škůdci. Některé odrůdy mohou potřebovat zimní ochranu, jako je zahrnutí kořenů mulčem nebo přikrytí keře netkanou textilií.
  • Těšte se z výsledků: Po několika letech péče a trpělivosti budete moci sklízet své vlastní hrozny a vychutnávat si je čerstvé nebo zpracované do vína či šťávy. Pěstování vinné révy v domácích podmínkách může být náročné, ale odměny ve formě chutných plodů a krásné zahrady stojí za námahu.

Kde zasadit vinnou révu?

Réva vyžaduje teplomilné podmínky, takže je důležité vybrat pro ni dobře osluněné místo. Jen tak bude mít optimální podmínky pro růst. Při sázení na zahradě je ideální umístit ji na jižní nebo jihovýchodní stranu zdi či plotu. Na těchto místech bude mít dostatek slunečního svitu a tepla, zároveň bude chráněna před chladnými severními větry.

Pokud chceme révu nechat pnout se podél pergoly nebo rozdělovací stěny, aby vytvářela přirozený vizuální štít, musíme i v tomto případě zajistit dostatečně slunečné a chráněné prostředí. Pro úspěšný růst révy je ideální nadmořská výška okolo 300 metrů.

Jak daleko od sebe máme sazenice sadit a kolik jich potřebujeme?

Rozestupy mezi sazenicemi a jejich počet závisí na očekávaném objemu úrody, velikosti dostupné půdy nebo prostoru ve skleníku. Pokud chcete pěstovat révu ve formě tzv. palmetového tvaru, tedy u zdi, měli byste udržovat vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi 4 až 5 metrů. Při pěstování kolem pergoly zvažte, zda chcete révu vést spíše do šířky nebo do výšky.

Pokud máte pro révu prostor na otevřeném prostranství, nesmíte zapomenout na vytvoření opory. V prvních několika letech je důležité pěstovat rovný kmen, pro který budete potřebovat opěrný kůl. Tuto oporu můžete vyrobit z dřeva, kovu nebo plastu. Pro pozdější fázi růstu je také důležité zajistit rostlinám podpůrné konstrukce, po kterých se budou pnout od třetího roku.

Jakou odrůdu si zvolit?

Volba odrůdy může být komplikovaná. Nejlepší je konzultovat s odborníkem, protože existuje mnoho odrůd a ne všechny se budou na vaší zahradě dařit. Faktory, jako nadmořská výška a klimatické podmínky, hrají velkou roli. Zde je několik příkladů nejvhodnějších odrůd:

  • Pro skleníky – Aron, Kardinal, Venuše.
  • Do 300 m n. m. – Diamant, Opál, Modrý Portugal.
  • Do 500 m n. m. – Chrupka bílá, Jana, Chrupka červená.

Postup při výsadbě vinné révy

Nejlepší čas pro výsadbu révy je na jaře, v dubnu a květnu, ale podzim (říjen) je také možnost. Jakmile máme vybrané místo a nejlepší podmínky pro naši rostlinu, označíme v zemi vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi a zatloukáme kolíky. Při sázení podél pergoly by měla být jáma od nich vzdálena alespoň 60 cm. Vyhloubíme jámy asi 40 cm hluboké a široké jako šířka rýče. Zem odstraníme a pomůžeme rostlině.

Nyní připravíme sazenice. Upravíme jim kořeny, zkrátíme je na 8-10 cm a nejsilnější zkrátíme na 1-2 pupeny. Pak sazenice namočíme do vody nebo řídké hliněné kaše a necháme je několik hodin.

Po namočení a přípravě sazenic je položíme do jam tak, aby koneček s pupeny vyčníval o několik centimetrů. Kořeny opatrně rozprostřeme v zemi a zasypeme jemnou zeminou. Pečlivě ji stlačíme a zalijeme asi 5 litry vody. Přidáme další vrstvu zeminy a znovu stlačíme. Nakonec položíme poslední vrstvu uvolněné zeminy ve formě kopečku, který budeme postupně uvolňovat, dokud nezpozorujeme výhonek. Poté opatrně odstraníme zeminu a budeme postupně rostlinu ořezávat a dostatečně zalévat.

Péče o révu zahrnuje tři základní aspekty

  1. Prořezávání – Prořezávání by se nemělo dělat během zimy či podzimu, kdy réva odpočívá. Začneme až poté, co je réva dostatečně odpočatá a připravena rašit. Prořezávání sice snižuje počet hroznů, ale zároveň zajišťuje, že budou větší a lépe se vyvinou. Každý řez ovlivňuje plodnost révy, proto je důležité provádět ho pečlivě.
  2. Zastřihávání – Tento proces spočívá ve zkracování letorostů, což se obvykle provádí dvakrát až třikrát v červenci. V tomto období letorosty ještě neskončily svůj růst a mohou se ohýbat nebo převěsit. Zastřiháváním docílíme optimálního tvaru keře, kdy listová stěna nebude příliš hustá a listy i hrozny budou dobře osluněné. Použijte zahradnické nůžky nebo srp pro zastřihávání.
  3. Odstraňování výhonků – Nezapomínejte také na odstraňování neplodných výhonků ze starého dřeva a na dodatečné odstraňování zálistků. Zálistky by měly být odstraňovány v oblasti hroznů, aby nepřetěžovaly révu. Nejlepší je odstraňovat je ručně. Zálistky jsou náchylné k napadení různými houbovými chorobami, proto je důležité pečovat o ně až do konce vegetace.

Péče o révu na pergole má svá specifika. Je vhodné nechat ji volně plazit, aby mohla růst na určených místech a hrozny se tvořily správně. S časem je třeba také prořezávat a zastřihávat, ale tvar se udržuje jiný než u révy, která roste pouze podél opory. Až nám réva dá plody, budeme spokojeni, když její lahodné bobule budeme mít například nad sebou nebo na dosah ruky.

Jaké choroby se mohou objevit?

Réva vinná je citlivá rostlina, která potřebuje péči a ochranu proti různým chorobám. Mezi nejběžnější onemocnění patří padlí (oidium), plíseň révy a někdy také šedá hniloba hroznů.

  1. Padlí (oidium) – Toto onemocnění může postihnout révu už v květnu a napadá veškeré zelené části rostliny, od listů po nezralé hrozny. Postižené části jsou pokryté šedým a bílým plísním povlakem. Nejúčinnější prevencí proti padlí jsou zimní mrazy, ale lze také použít postřik.
  2. Plíseň révy – Plísně se projevují na listech jako světlezelené až žlutozelené skvrny. Mohou také napadnout hrozny, kde plísně pronikají stopkami až do bobulí. Proti plísním bojujeme provzdušněním keře, řezem nebo postřikem.
  3. Šedá hniloba hroznů – Tato choroba se projevuje při deštivém počasí a napadá všechny části keře nad zemí. Nejvíce je patrná na bobulích, které jsou pokryté šedým plísním povlakem. Jakákoli nemoc ovlivňuje kvalitu konečného produktu, vína. Proto je důležité pečovat o révu. Ze špatného hroznu se dobré víno nevyrobí.

Je důležité pečovat o víno již od sazenice. Pokud se o révu staráme a věnujeme jí dostatek času, odmění se nám kvalitním produktem. Ať už jste malí nebo velcí vinaři, odměna za dobře odvedenou práci stojí za to.

5 5 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x