Odrůda Saphira

Tato odrůda vinné révy vznikla v Německu, konkrétně v Výzkumném ústavu v Geisenheimu, díky úsilí Helmuta Beckera. Její genetický původ spočívá v křížení odrůd Arnsburger a Seyve Villard 172.

Ampelografická charakteristika

Saphira má listy střední až velké velikosti, které jsou výrazně třílaločné. Ostré zoubkování lemující okraje listů je charakteristické. Řapíkový výkrojek má tvar písmene V. Hrozny jsou střední velikosti, válcovitě-kuželovitého tvaru. U báze hroznové stopky se vytvářejí tzv. křidélka. Bobule jsou malé až střední, kulaté, zelenožluté a při plné zralosti nabývají nazlátlé barvy.

Pěstitelské vlastnosti

Odrůda Saphira není příliš náročná na umístění, avšak místa s nadměrnou vlhkostí nejsou ideální. Svahové terény s jihovýchodní orientací jsou nejvhodnější. Požadavky na typ půdy jsou střední, zatímco extrémně suché podmínky jsou méně příznivé. Dozrává v první polovině října a vykazuje dobrou odolnost vůči zimním mrazům a také plísním. Očekávejte 1-2 aplikace fungicidů během vegetačního období, zvláště při silnější nákaze houbovými chorobami. Má dobrou odolnost proti šedé hnilobě. Optimální je udržovat zátěž 6-8 oček na m2. Při vedení vinic je vhodný střední řez na tažně. Důležité je kvalitní provedení základních zelených prací, protože odrůda nemá příliš hustou listovou stěnu. Výběr podnožové odrůdy záleží na půdních podmínkách daného místa.

Enologické vlastnosti

Pro výrobu kvalitního vína je nezbytná dobrá aromatická zralost hroznů s ovocným charakterem a nižšími hladinami kyselin, kolem 9 g/l. Nejlépe je víno vyrábět reduktivní technikou a za použití chladného kvašení, které zvýrazní aromatický charakter odrůdy.

Využití odrůdy a kvalita vína

Odrůda Saphira je vhodná primárně pro vinařské oblasti a je ideální pro výrobu cuvée. Víno z této odrůdy se vyznačuje svěžím ovocným aromatem, někdy s výraznější kyselinou.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x