Odrůda Dornfelder

Tato středně pozdní modrá odrůda vinné révy je používána k výrobě červených vín. Svůj původ má v Německu, kde se dodnes těší velké oblibě, důkazem budiž, že po Rulandském modrém je druhou nejpěstovanější tamní modrou odrůdou. Svou cestičku si však pomalu začíná nacházet i na české území, kde se v současnosti pěstuje na necelém 1 % vinic, a též k místním vinařům.

Pěstování této vinné odrůdy ale není žádnou procházkou růžovým sadem, neboť ta je relativně náročná na kvalitu půdy a nesnese sucho, problémy má občas i se zimními mrazy. Vyznačuje se ale vysokou plodností, tudíž sklizně bývají dosti bohaté na kvantitu úrody.

Charakteristika

Vína vyrobená z odrůdy Dornfelder jsou typická svou výrazně tmavě červenou až černofialovou barvou. Vůně těchto vín je pak tělnatá a s výrazným ovocitým podtónem, kterému dominuje peckové ovoce. Dalšími snadno čichově rozpoznatelnými složkami aroma jsou brusinky a ořechy.

I v chuti převládají stopy peckového a lesního ovoce, krom brusinek zde významnou roli hrají i ostružiny. Rozlišitelné jsou i slabé tóny pražených oříšků či dokonce zelené papriky – ty se ale objevují výhradně u méně vyzrálých vín. Vína zhotovená z hroznů této odrůdy se obvykle vyznačují střední až vyšší kvalitou. Jsou určena k pití jakožto mladá, tudíž nejsou moc vhodná k archivaci.

Historie

Jak již bylo zmiňováno, vinná odrůda Dornfelder pochází od našich západních sousedů z Německa, kde byla v roce 1955 ve Státním učebním a výzkumném ústavu vinařském vyšlechtěna Augustem Heroldem z odrůd Helfensteiner a Heroldrebe. Krom své domoviny se rozšířila i do Švýcarska, Anglie, Nizozemska či Belgie, nikde však nedosáhla takového rozkvětu jako doma.

Do Státní odrůdové knihy České republiky byla tato odrůda zapsána až roku 2004, kdy se i u nás začínalo s jejím pěstováním. To i v současné době probíhá výhradně na Moravě, konkrétně je Dornfelder v nejhojnější míře pěstován v oblastech Mutěnicka, Velkopavlovicka a Bzenecka. Aktuálně je touto odrůdou v ČR osázeno kolem 50 hektarů vinic.

Servírování

Svěží a mladá vína Dornfelder se perfektně hodí díky své jemné struktuře k servírování společně s těstovinami upravenými na všechny možné způsoby. Plnější a vyzrálejší z těchto vín se naopak hodí k sytějším a těžším masovým pokrmům, zvěřině, výrazným sýrům či kořeněným pokrmům.

Chuťové pohárky si přijdou na své i v situaci, kdy se víno Dornfelder zkombinuje s kvalitní hořkou čokoládou, v takovém případě čeká na konzumenta exploze zajímavé sladko-ovocné chuti. Doporučená teplota podávání červených vín z této odrůdy se pak pohybuje mezi 15° – 19° C. No, a jelikož se jedná o červené víno, nezapomínejte ani na to, že je třeba jej servírovat v širších skleničkách nebo karafě.