Agni je raná moštová odrůda. Je to kříženec odrůd André x Irsai Oliver s pracovním názvem PE-11/47, který vyšlechtil kolektiv šlechtitelů Jan Havlík, Ing. František Zatloukal a Ing. Ludvík Michlovský ve ŠSV Velké Pavlovice v roce 1973. Dále se pak pokračovalo se šlechtěním v ŠSV Perná. V ČR je odrůda zastupována firmou Vinselekt – Michlovský Rakvice a je právně chráněna. V praxi se dosud pěstování odrůdy Agni ve větším rozsahu nerozšířilo, na veškeré ploše vinohradů ČR se podílí pouhým 0,01% a průměrné stáří těchto vinic je 1 rok (stav z roku 2004). Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2001, jejím udržovatelem je p. Ing. Miloš Michlovský, CSc.
Charakteristika odrůdy:
List odrůdy je středně velký, tvar čepele srdcovitý bez vyznačených laloků s velkými mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, hustý. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je velmi raná až raná. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.
Odrůda je méně odolná proti napadení hobouvými chorobami, např. plísní šedou. Proti poškození mrazy je odolná středně. Typy podnoží, používané podle půdního typu, nebyly doposud odzkoušeny.
Odrůdu je možno pěstovat na většině vedení bez nároků na specifický řez, nemá ani zvláštní požadavky na stanoviště, ani na typy půd. Odrůda je vitální, vhodná pro běžné způsoby vedení. Málo vhodná do výsušných píščitých půd a do poloh s častým výskytem jarních mrazíků. Pro svoji ranost je vhodná k pěstování v okrajových vinařských oblastech.
Charakteristika vína:
Víno je plné, velmi příjemné chuti, s výrazným muškátovým aroma. Odrůda dosahuje vysoké cukernatosti v raném sortimentu registrovaných modrých moštových odrůd. Prozatím jsme kromě příležitostných setkání s vínem této odrůdy na některých místních koštech neměli možnost víno odrůdy Agni ochutnat.
Zvláštnosti:
Výnos hroznů je střední až vysoký, keře mají vysokou násadu hroznů (cca 3,68 kg/keř). V tříletém průměru ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo výnosu 10 t/ha o průměrné cukernatosti 22 °NM.