Odrůda Neronet

Pochutnáte si rádi na kvalitním vínu a nebojíte se trochu experimentovat? Vyzkoušejte kromě osvědčené klasiky také některou z moderních odrůd. Vinařství je zajímavý obor, který se rozvíjí po tisíce let a zkušení šlechtitelé se snaží neustále rozšiřovat škálu nabízených odrůd.

Odrůda Neronet je poněkud specifická a pěstovaná spíše v omezeném množství, což jí zajisté přidává na jedinečnosti. Jak již samotný název napovídá, jedná se o odrůdu charakteristickou tmavšími hrozny, probarvenou dužninou a zpravidla neutrální chutí s vůní po černém rybízu či višních. Pro Neronet je charakteristické nižší množství kyseliny a výrazná rubínová barva.

Pokud se vydáte poznat tuto odrůdu přímo na vinici, spatříte středně velké hrozny a vaši pozornost upoutají krvavě zbarvené listy jednotlivých hroznových hlav.

Jaké pokrmy se k Neronetu hodí? Víno si skvěle vychutnáte také v kombinaci se sýry s bílou plísní, zvěřinou, skopovým či hovězím masem.

Jak vznikla odrůda Neronet?

Tato odrůda byla vyšlechtěná v České republice na Vysoké škole zemědělské v Brně (konkrétně na zahradnické fakultě v Lednici na Moravě) v roce 1965.

Na jejím vzniku se podílel profesor Vilém Kraus, který ji získal křížením 3 odrůd: Alibernetu s Modrým Portugalem a Svatovavřineckým. V roce 1991 byl Neronet zapsán do Státní odrůdové knihy ČR.

Kde se Neronet pěstuje?

Odrůda je zpravidla vysazovaná na prosluněných jižních nebo jihovýchodních svazích. Oproti jiným odrůdám dozrává později. Zpravidla až na přelomu měsíce září a října.

Neronet se pěstuje ve Slovácké a Velkopavlovické vinařské oblasti, ale své zastoupení má také na Slovensku, v Německu, Rakousku i Maďarsku.

Na Moravě si pochutnáte na hutné i mírně ovocné variantě. Mezi vyhlášené vinařské obce, které se jeho pěstováním zabývají, patří: Tvrdonice, Dolní Dunajovice, Čejkovice, Šardice, Hovorany.

Odrůdy červených vín

5 2 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x