Odrůda Fratava

Tato nová odrůda byla vyšlechtěna šlechtitelem Lubomírem Glosem v Moravské Nové Vsi v roce 1973 z křížení odrůd Frankovka x Svatovavřinecké. Fratava je nyní ve státních odrůdových zkouškách.

Charakteristika odrůdy: 

Je bujného vzrůstu s větším sytě zeleným listem. Hrozny jsou střední velikosti a nebývají příliš husté. Bobule jsou střední až menší velikosti, obsahují velké množství červeného barviva.

Charakteristika vína: 

Charakterem a jakostí připomíná víno Svatovavřinecké, ale s podstatně nižší kyselinou. Je velmi plné, extraktivní, s vysokou barvou, chuťově velmi příjemné. Vína se dají konzumovat jako mladá, ale jsou vhodná i na dlouhodobé uskladnění. Můžeme je také použít ke kupáži, kde vhodně doplňují jiné odrůdy.

Zvláštnosti: 

Odolnost – není choulostivá na peronosporu ani oidium a hrozny nebývají napadány botritidou a vydrží velmi dlouho v dobrém stavu na keřích. Mrazuvzdornost je dobrá, poněkud nižší bývá na úrodných a vlhkých půdách.

Poloha a půda – zraje středně raně a je vhodná i do severních vinařských oblastí, kde dává dobrá vína. V dobrých polohách dává vína vysoce kvalitní, plná, silně barevná , s nižšími kyselinami. Velmi dobře roste i v půdách chudších a na sušších stanovištích.

Vedení a řez – je možno ji pěstovat na rýnsko-hessenském i vysokém vedení. Roste a plodí dobře na podnožích Kober 5BB, 5C, na dobrých půdách nebo na menších tvarech na pdnoži SO4.

Výnos – plodnost je velmi dobrá a pravidelná často i dosti vysoká. Při vysoké násadě je vhodné provést redukci hroznů, která přispěje k získání vyšší cukernatosti a kvality hroznů a budoucího vína.

Když se jedna naše čtenářka (Olga G.) dne 26.10.2005 na ochutnávce jiných vín v Praze zeptala přímo pana Glose, jaký je rozdíl mezi odrůdami Fratava a André, odpověděl jí: „Máte děti? A jsou každé jiné?“
Jde tedy o stejné rodiče, ale patrně jiný klon…

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x