Odrůda Rubinet

Odrůda byla vyšlechtěna p.Prof.Vilémem Krausem v Lednici na Moravě jako kříženec odrůd (Revolta x Alibernet) x André.
Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 2004.
Udržovatelem odrůdy je pan Prof.Vilém Kraus.

Charakteristika odrůdy: 

List je malý, tvar čepele pětiúhelníkovitý, pětilaločný se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký, řídký až středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bobule je malá až středně velká, široce elipsovitá. Barva bobule je modročerná, zbarvená je i dužnina. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Doporučován je tvar keře s jedním kmínkem. Řez na jeden tažeň, dlouhý podle síly keře a jeden dvouoký zásobní čípek. Při přetěžování keře úrodou jsou sklízené hrozny méně kvalitní.

Proti napadení houbovými chorobami je odrůda středně odolná. Proti poškození zimními i jarními mrazy je odolná. Na stanoviště není Rubinet náročný, hůře však snáší sušší kamenité půdy. Podle typů půdy volíme také podnože, zde však teprve probíhají zkoušky (rok 2004).

Výnos Rubinetu je středně vysoký, ve zkouškách pro registraci bylo v tříletém průměru dosaženo 10 t/ha o průměrné cukernatosti 19°ČNM.

Charakteristika vína: 

Odrůda poskytuje víno výborné kvality, tmavočervené až modročervené barvy a harmonické chuti. Může se využít jako přídavek k odrůdám s nižší barevností červeného vína a s nižší plností jako je např. Modrý Portugal, nebo Frankovka, v horších ročnících i pro Cabernet Sauvignon.
Je vhodná pro integrovanou produkci hroznů.

Zvláštnosti: 

Původně bývala označována jako Tintet.
Samostatně vyráběná vína této odrůdy jsme doposud mohli ochutnat pouze na místních výstavách vín (koštech), na lahvované víno jsme do konce roku 2005 zatím nenarazili…

Odrůdy červených vín

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x