Odrůda André

André představuje jednu z odrůd vinné révy, která byla vytvořena na Jižní Moravě pro produkci prvotřídních červených vín. Poptávka po této odrůdě kontinuálně stoupá, a také její kvalita a unikátnost se stále více vynořuje v naší nabídce. Tato odrůda byla vyšlechtěna v ŠSV ve Velkých Pavlovicích prostřednictvím křížení odrůd Frankovka x Svatovavřinecké. Šlechtitel odrůdy byl J. Horák. Odrůda byla pojmenována na počest Ch. K. Andrého, zakladatele brněnského spolku pro šlechtění ovoce a iniciátora zájmu o získání nových odrůd křížením. Odrůda byla zapsaná do Státní odrůdové knihy v roce 1980. Odrůda má právní ochranu.

Ampelografická charakteristika

Vrchol letorostu je mírně až silně ochmýřený. Mladé listy jsou žlutozelené s načervenalými okraji. List je střední až velký. Čepel listu je pětilaločnatá s mělkými až středně hlubokými výřezy. Barva čepele listu je tmavě zelená. Zadní strana čepele listu je jemně chlupatá. Výřez řapíku je uzavřený, překrytý, bez průsvitu. Hrozen je středně velký až velký. Tvar hroznu je kuželovitý, u základu s třapiny s křidélkem. Rozložení bobulí v hroznu je poměrně husté. Bobule je středně velká, kulatá, modrá s celoplošným voskovým povlakem. Jednoleté dřevo je tmavě hnědé, u uzlů intenzivněji zbarvené.

Fenologická charakteristika

Nástup do téměř všech fenofází je pozdní, včetně zrání bobulí a dozrávání. André dozrává v druhé polovině října až na počátku listopadu, záleží na zdraví hroznů a počasí.

Požadavky na stanoviště

André je odrůda určená do nejlepších lokalit významných pro pěstování modrých odrůd. Jedná se o odrůdu, která pro produkci červených vín vyžaduje výjimečné a jedinečné terroir. Tyto lokality se nachází především v podoblasti Velkopavlovické. Lokality s vynikajícím mesoklimatem pro tuto odrůdu můžeme najít i v ostatních podoblastech na Moravě. Nezbytné jsou svahové parcely s velmi dobrou expozicí k slunečnímu svitu. Odrůda vyžaduje pro kvalitní zralost dostatek tepla a slunečního svitu.

Potřebuje hluboké, úrodné půdy, dobře zásobené živinami a vodou. Na lehčích půdách s horším vodním režimem je nutné pečlivě regulovat zatížení keřů. Keře na takových půdách velmi rychle ztrácí růstovou vitalitu a stárnou.

Odolnost vůči biotickým a abiotickým faktorům

Odrůda André prokazuje poměrně dobrou odolnost vůči zimním mrazům. Přetěžování keře však snižuje odolnost vůči mrazu. Je odolná proti jarním mrazům. Má střední odolnost proti plísni révy a padlí révy. V důsledku pozdního zrání je důležité věnovat značnou pozornost ochraně hroznů před napadením padlí révy. Hrozny a bobule jsou odolné proti šedé hnilobě v době zrání. Tato odrůda má tedy potenciál pro dlouhodobé a kvalitní zrání hroznů. Nepřímé zásahy hrají klíčovou roli v ochraně této odrůdy proti houbovým chorobám. U této odrůdy se nevyskytuje fyziologické vadnutí třapiny ani vadnutí hroznů.

Pěstitelské vlastnosti

Odrůdu André je vhodné pěstovat při nižším zatížení 4-6 oček na m2. Řez na vodorovný tažeň je velmi prospěšný kvůli rovnoměrnějšímu dozrávání hroznů. Pokud chceme z této odrůdy vypěstovat kvalitní hrozny, je důležité věnovat pozornost regulaci násady hroznů během vegetace a především odlistění oblasti hroznů.

Pokud chceme vyrábět vysokokvalitní přívlastková vína, je důležité sledovat násadu hroznů a provádět regulaci v případě vysoké násady. Regulace násady hroznů by měla být provedena před začátkem zrání bobulí.

Odlistění oblasti hroznů je základem agrotechniky této modré odrůdy. Díky odlistění oblasti hroznů umožňujeme lepší vývoj barviv, kvalitní vývoj dalších fenolických látek a snížení obsahu kyselin v hroznech, zejména kyseliny jablečné. Prvně se věnujeme odstraňování listů v oblasti hroznů a poté jen prosvětlování oblasti hroznů odstraňováním 1-2 listů na výhonu. Každý odstraněný list však může negativně ovlivnit cukernatost, která je potřebná pro dosažení vyššího obsahu alkoholu.

Výběr podnože závisí na půdních podmínkách stanoviště. Nejčastěji se pěstuje na podnožích Kober 5 BB a Kober 125 AA. V případě velmi dobrých půdních podmínek lze doporučit i podnož SO 4.

Odrůda André je vhodná pro výrobu vysokokvalitních přívlastkových vín. Při sklizni musíme sledovat cukernatost, obsah kyselin v moštu, pH moštu a především fenolickou zralost bobulí. Monitorujeme tedy chuťové vlastnosti kůže bobulí, zbarvení a chuť semen a také můžeme analyticky stanovovat fenolickou zralost. To vše nám vytvoří dokonalý obraz o kvalitě suroviny. Sklizeň pak časujeme podle průběhu počasí a podle kvalitativních parametrů hroznů.

Enologické vlastnosti

Podle fenolické zralosti semen je nezbytné přizpůsobit technologii zpracování hroznů a hlavně dobu macerace. Cílem je dosáhnout vína s plnou a jemnou chutí, zároveň s trvalou barvou a dostatečným antioxidačním potenciálem.

Pro bobule s menší fenolickou zralostí je preferována kratší doba macerace, zatímco pro bobule s dokonalou fenolickou zralostí je ideální dlouhá macerace (14-21 dní). Pro plnost vín je také klíčová teplota při maceraci. Optimální jsou teploty macerace mezi 26-30 °C, které podporují extrakci jemných taninů ze slupky a pozitivně ovlivňují plnost vína.

André by mělo projít procesem mikrooxidace, který pozitivně ovlivňuje chuťový profil vína. Velmi důležitá je také jablečno-mléčná fermentace při výrobě tohoto vína.

Pokud byly sklizeny hrozny s dokonalou fenolickou zralostí, André má velký potenciál pro zrání v dřevěných sudech. Dlouhodobá mikrooxidace skrz dřevo sudu velmi pozitivně ovlivňuje chuťový dojem z tohoto plného vína. Doba zrání pro tato vína může být 12 až 18 měsíců.

Výsledkem takové technologie je pak extraktivní červené víno s bohatým ovocným charakterem, doplněné čokoládovými tóny v chuti a s jemnou notou zrání v dřevěném sudu. Při zrání v sudu nemusí být použity vždy sudy barrique. Ovocný charakter je velmi patrný i v tradičních dřevěných sudech.

Využití odrůdy a kvalita vína

Stále častěji se ukazuje, že odrůda André si zaslouží své místo v nejlepších vinicích a v kategorii přívlastkových vín s obsahem alkoholu kolem 13% a více. Nesmíme opomenout i roli dřevěného sudu. Tato odrůda má velký potenciál pro propagaci kvalitních moravských červených vín v zahraničí, protože je reprezentantem velmi kvalitní odrůdy pro červená vína. Nabízí také možnost dalšího rozšíření, jelikož poskytuje jedinečná moravská červená vína. Odrůda je také vhodná pro dlouhodobé ležení červených vín v láhvi.

Odrůdy červených vín

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x