Odrůda Domina

Odrůda DOMINA byla vyšlechtěna v Ústavu pro šlechtění révy vinné v Geilweilerhofu křížením odrůd Modrý Portugal x Blauburgunder (Rulandské modré). V roce 2004 byla zapsána do Státní odrůdové knihy ČR.

Charakteristika odrůdy: 

Domina je středně raná moštová modrá odrůda. List je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, pětilaločný se středně hlubokými bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá až středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první dekádě října.

Proti napadení plísní révovou je odrůda Domina středně odolná, proti napadení padlím révovým je středně odolná až odolná. Méně odolná je proti napadení plísní šedou. Vzhledem k dobrému vyzrávání dřeva nebývá poškozována mrazy. Na polohu není odrůda náročná. Pro poměrně rané dozrávání je vhodná i do okrajových vinařských oblastí. Odrůdu je možno pěstovat na většině vedení bez nároků na specifický řez. Pro jednotlivé půdní typy nejsou doposud odrůdy podnoží vyzkoušeny, pěstitelé doporučují odnož „SO 4“.

Charakteristika vína: 

Tento novošlechtěnec se těší bohaté výnosnosti s vyšším obsahem cukernatosti a kyselin. Středně rané dozrávání odrůdy je možno využít pro získání kvalitní suroviny v okrajových vinařských oblastech. Produkuje víno hlubší barvy než jeho rodičů. Víno je výborné kvality, rubínové až modročerné barvy, neutrální až jemné aromatické vůně. Je harmonické, typem připomíná odrůdu Modrý Portugal.

Zvláštnosti: 

Výnos odrůdy je vysoký, ve zkouškách pro registraci bylo v tříletém průměru dosaženo výnosu 12 t/ha o průměrné cukernatosti 18° NM.

Udržovatelem odrůdy je p. Prof. Vilém Kraus, Domina je vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech ČR – v Čechách i na Moravě.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x