Vinné sklepy Skoronice

Malá obec v okrese Hodonín vás mile překvapí bohatou folklorní tradicí i lahodným vínem ze sklípků místních vinařů. Daří se tu i šikovným rybářům, kteří se rádi pochlubí svými úlovky. Obec Skoronice se každým čtvrtým rokem stane místem zvýšeného zájmu veřejnosti, a to především díky národopisné slavnosti – Jízdě králů, jejíž tradice sahá až do 19. století. Tu se v obci podařilo znovu obnovit v roce 1943.

Obecní muzeum Skoronice – expozice Jízdy králů a lidového bydlení na Slovácku

Muzeum se nachází v blízkosti secesní budovy mateřské školky. Expozice obohacená o multimediální prezentaci vás podobně seznámí s historií svatodušní slavnosti – Jízdy králů. Ukazuje její náročnou a nákladnou přípravu, ale také její nádherný průběh. Muzeum umožňuje rovněž nahlédnutí do života na vesnici prostřednictvím zrestaurované kuchyňky a světnice s původním vybavením z první poloviny 19. století. Na prohlídku muzea je však nutné se objednat telefonicky.

Kostel svatého Floriána

Kostel zasvěcený svatému Floriánovi byl postavený v roce 1886 návrhu stavitele Gustava Sonevenda z Kyjova. Před jeho budovou stojí dvě kamenné sochy – Jana Nepomuckého a svatého Floriána. V jeho těsné blízkosti se nachází místní hřbitov. Při průběhu Jízdy králů má svou zásadní roli. Je tradičním místem, odkud vyjíždí průvod jezdců s králem převlečeným za děvče.

Vinohrádky

Vinařská kolonie, jež se může pochlubit výstavbou prvního sklepního přístřešku z roku 1943. V současné době ji tvoří asi 40 vinařských búd, jež byly vystavěny až po roce 1963. Její součástí je rovněž kaple patrona vinařů – svatého Urbana. Vinohrádky prochází také vinařská stezka, která spojuje Skoronice s dalšími atraktivními oblastmi – Kyjovem, Bzencem, Miloticemi, Lednicí i Valticemi.

Potěšte se dobrým vínem i nádherně zdobenými vinnými sklípky

Místní vinaři každoročně sklidí zralé bobule, z nichž připravují lahodný mok. Jaké odrůdy jsou typické pro tuto oblast? Ve Skoronicích se můžete těšit na odrůdy Ryzlinku rýnského i Rulandského bílého i Milleru Thurgau. Z červených vín se tu dobře daří Frankovce a Svatovavřineckému. Košt vína, Dny otevřených sklepů, Zarážení hory a další vinařské akce každoročně přilákají návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x