Vinařská rozhledna Floriánka

Pokud máte rádi pohled na krajinu z jiné perspektivy a podaří se vám zavítat do známého vinařského centra – Polešovic, rozhodně se vydejte na rozhlednu Floriánka. Ta se stala důstojnou dominantou místního lesoparku Skala.

Název Floriánka si nese po moštové odrůdě určené pro výrobu bílých vín (vznikla křížením odrůd Veltlínské červené rané a Müller Thurgau). Ta byla v roce 2010 zapsána do Státní odrůdové knihy. Na jejím vyšlechtění se podíleli místní vinaři pod vedením Ing. Václava Křivánka. Rozhledna je památníkem místních vinařů a jejich náročné práce.

Zajímavosti o rozhledně

Rozhledna Floriánka stojí na návrší nad městysem Polešovice ve výšce 349 metrů. Jejím projektantem je Ing. Antonín Olšina. Stavba rozhledny byla dokončena 3. 12. 2013 a na jejím financování se z 80 % podílela EU.

Rozhledna dosahuje výšky 20,2 metrů. Tvoří ji celkem 4 ochozy. Dva z nich jsou kruhové a tvoří celé patro. Rozhledna je postavená na železobetonové základové desce. V ní jsou zakotveny čtyři sloupy modřínových kmenů.

Spirálově točité železné schodiště spojuje jednotlivé ochozy a umožní svým návštěvníkům vyhlídku z různé výšky. Konstrukce rozhledny je opatřena symbolem vinné révy. Jejím tvůrcem je umělecký kovář Petr Kučík z Boršic.

Podlahy a zábradlí na jednotlivých ochozech jsou zhotoveny z dubového dřeva. Nejvyšší ochoz se nachází ve výšce 18 metrů a je zastřešený. K jeho dosažení musíte zdolat 80 schodů. Střecha rozhledny je plechová a dokonce vybavená solárním panelem.

Přístup k rozhledně

K rozhledně můžete vyrazit po zpevněné sypané cestě z drceného kameniva, která vede lesoparkem Skala z městysu Polešovice. Tato cesta je však vhodná spíše pro pěší či cyklisty.

Další a možná pohodlnější variantou je vyrazit autem nebo na kole z Tučap u obce Vážany. Zhruba v polovině cesty odbočuje úzká asfaltová silnice mezi poli.

Pokud se po ní vydáte, tak asi po 350 metrech dorazíte k rozcestí. Zde najdete malý rybníček, dřevěný posed, orientační tabuli a spatříte vlastní rozhlednu vzdálenou asi 100 metrů. U rozhledny je možné si odpočinout na dřevěném posezení se stolem.

Výhledy z rozhledny

Za slunečného počasí se vám za vaši přízeň odmění a poskytne nádherné výhledy na městys Polešovice, hrad Buchlov, pohoří Chřiby, Bílé Karpaty i Pálavské vrchy. Rozhledna je přístupná v období turistické sezóny, v závislosti na počasí. Vstup na ni není zpoplatněný.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x