Stezka Rulandského bílého – příjemný sportovní zážitek spojený s tradicí a vínem

Tradiční a oblíbená cyklistická trasa po stopách moravských vinařů vás příjemně osvěží i povzbudí po náročném a útlumovém zimním období. Okružní jízda je pořádaná každoročně koncem měsíce dubna. Její organizátoři vás provedou krajem vinic, přírodních, historických i kulturních zajímavostí.  

Na závěr nebude chybět také degustace znamenitého vína v malebném areálu vinných sklepů. Vážní zájemci mají možnost nahlédnout také do nitra vinných sklípků i „pod pokličku“ místních vinařů.

Kudy vede stezka?

Pokud se rozhodnete účastnit tohoto vinařsko-cyklistického klání, počítejte s trasou v délce asi 34 kilometrů a převýšením 308 metrů. Startovacím místem stezky je Mariánské náměstí (registrace na Masarykově náměstí) a následně vás cyklistické stezka přivede k přístavišti v Uherském Hradišti.

Odtud budete pokračovat po uherskohradišťské vinné stezce do Starého Města. Následně vás stezka zavede do obce Zlechov a Tupesy. Pak se můžete těšit na poutní a duchovní místo Velehrad.

Následují obce Modrá, Jalubí (vyhlášené hrnčířskou tradicí), Sušice a Kudlovice. V Kudlovicích si můžete odpočinout, vychutnat doušek lahodného vína a užít si pobyt v nádherném komplexu šestnácti vinných sklepů v Hrbáčkově ulici.

Po osvěžení i odpočinku už zbývá jen absolvovat zpáteční cestu. Po mírném stoupání dorazíte do obce Babice a následně se po překonání trasy asi 7 kilometrů vrátíte do výchozího bodu přístaviště slovácké metropole.

Zajímavosti a kulturní památky na trase

Tento cyklistický okruh nabízí mnoho zajímavých míst. Každý účastník má možnost si podle svého vkusu i zájmu vybrat to pravé. Neváhejte a nechte se vtáhnout do zdejšího kraje, v němž se snoubí historie i podpora moderních projektů.

Památník Velké Moravy a kostel Svatého Ducha Staré Město

Zájemci o historii mají možnost navštívit památník Velké Moravy, který je seznámí s archeologickými nálezy v dané lokalitě i životem lidé v době Velkomoravské říše. Expozice je navíc doplněná o multimediální prvky. Vaší pozornosti neunikne také novodobá dominanta Starého Města – kostel Svatého Ducha vytvořený v letech 2002 – 2014 podle návrhu architekta Ivo Goropevšeka. Nahlédnout můžete také do Jezuitského sklepa nebo se vydat na vyhlídkovou věž kostela a užít si nádherný výhled.

Kovozoo a maják Šrotík Staré Město

Zajímavá Zoo s neživými zvířaty vás vtáhne do jiného světa. Užijte si nevšední expozici zvířat zhotovenou z odpadních, především kovových materiálů, které našly své nové uplatnění. Vstupním bodem Zoo je maják Šrotík s lodí Naděje, které signalizují nutnost řešení ekologie jako velmi aktuálního problému.

Staroměstský park

Malá minizoo u hlavní komunikace směrem na Velehrad potěší příznivce domácích i exotických zvířat. Expozici můžete navštívit zdarma, popřípadě dobrovolně přispět na krmivo pro zvířata. K vidění se nabízí holubi, ovce, králíci, kozy, ovci i holuby, ale také velbloudi a lamy. Využijte také jedinečnou možnost prohlédnout si na vlastní oči hospodářské náčiní, které se používalo v 19. a počátkem 20. století.

Poutní areál Velehrad

Poutní místo věnované věrozvěstům ožívá každoročně 5. července. Na Velehradě máte možnost shlédnout jedinečný komplex kláštera, který navštívil v roce 1990 i papež Jan Pavel II. Za zmínku stojí také zrekonstruované lapidárium a obnovené podzemí baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Příznivci dobrého vína mají možnost degustovat víno z produkce Klášterního sklepa na Salašské ulici.

Archeoskanzen Modrá

Expozice vytvořená na základě archeologických výzkumů, doplněná o typické budovy s dobovým vybavením, vyřezávaná zvířata i ukázku řemesel, vás zavede do období Velkomoravské říše. Skanzen pořádá také tematické akce pro veřejnost, v jeho areálu jsou chována živá zvířata. Návštěvníci mají možnost nahlédnout i pod hladinu prostřednictvím projektu Živá voda.

Replika větrného mlýna Jalubí

Naprosto věrohodná kopie mlýna, který byl zbourán před 2. světovou válkou, se nachází asi 200 metrů od hlavní cesty mezi obcí Jalubí a Traplice. V průběhu sezóny je možné se podívat i do vnitřních prostor mlýna.

Areál vinných sklepů Kudlovice

Poslední zajímavou zastávkou stezky je malebný areál vinných sklípků, kterému se mezi místními říká Kudlovický žleb. K vidění se nabízí komplex nádherně zdobených vinařských staveb, které jsou postavené vedle sebe v jedné řadě.

Areál je vybavený také stylovým posezením u krbu, dřevěnými lavičkami i exponátem dřevěného vinařského lisu z 18. století. Zde máte možnost si zakoupit dobré víno, popřípadě v mírné formě degustovat a následně se vydat na poslední úsek cesty. 

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x