Valtice – vinařský ráj v barokním stylu

Malé městečko u hranic s Rakouskem je oblíbenou destinací českých i zahraničních turistů. Pro milovníky dobrého vína je k dispozici zámecká vinárna se skvosty z produkce zdejších vinařů s degustačními expozicemi oceněnými titulem Salón vín České republiky, ale také expozice Valtické podzemí. Příznivci turistiky, kultury, barokních staveb i přírodních zajímavostí se mohou těšit na rozsáhlý Lednicko – valtický areál.

Zámek Valtice

Současná podoba barokního zámku vznikla v letech 1643 – 1730 přestavbou původně gotického hradu. Zámek tvoří čtyřkřídlá budova s jízdárnou, konírnou, galerií a barokním divadlem. Návštěvníci si mohou prohlédnout zajímavé prohlídkové okruhy obohacené o výstavu kostýmů z filmu Marie Terezie II., Tajuplný svět Arnošta Vašíčka, výstavu Zámek – sídlo pokroku, prohlídku barokní zámecké kaple či Bylinkovou zahradu Lu & Tiree Chmelar.

Kolonáda Reistna

Nádherná klasicistní kolonáda se tyčí nad Valticemi ve výšce 291m. Jejím autorem je známý architekt Josef Hardtmuth. Byla postavena v letech 1817 – 1823 ve stylu vídeňských gloriet a zdobená sochami z antické mytologie. Kolonádu nechal postavit kníže Josef I. z Lichtenštejna jako vzpomínku na zesnulé členy své rodiny. Vyhlídková terasa na střeše kolonády poskytuje nádherný výhled na vinice, Lednicko – valtický areál, ale také Pálavské vrchy.

Národní zemědělské muzeum

Svým návštěvníkům přináší zajímavé poznatky o historii vinařství, zdejší krajině, půdě i pěstování plodin. Za přispění EU se podařilo instalovat 3 nové expozice. Ve sklepních prostorách je možné navštívit expozici určenou především pro děti s názvem Tajemný život v půdě. Pro dospělé návštěvníky se nabízí také Národní expozice vinařství (obohacená o interaktivní prvky a degustaci vína) a Krajina Lednicko – valtického areálu.

Stezka bosou nohou

Jedná se o specifický projekt obcí Valtice a Schrattenberg, který vás provede vinicemi na pomezí Moravy a Rakouska. Začíná u vyhlídkové kolonády na Reistně. Následně své návštěvníky provede po 11 zajímavých zastaveních. Ta jim umožní různá smyslová poznání jako je chůze po písku, kamenech, v blátě i po šiškách. Navíc je zasvětí do tajů přírody a umožní také pohled do života našich předků. Návštěvníci se mohou těšit na bránu Druidů, posezení u krbu či v obrovském sudu nebo na houbovou překážkovou dráhu.

Vinařské sklípky na Josefské ulici

Historie vinařských sklepů na Josefské ulici ve Valticích sahá až do roku 1970. Návštěvníci mohou degustovat výjimečné víno, seznámit se s tradicí jeho výroby, dobře se najíst i přenocovat. Nabídka služeb se rozšířila také o stylové apartmány. Milovníci romantiky se mohou přímo ubytovat v přístavbě nad vinným sklípkem s vybavením. Následně se mohou těšit na unikátní krajinu, zajímavé výlety i všestranné sportovní aktivity.

Lednicko – valtický areál se rozkládá na ploše 283,09 km2 a od roku 1996 je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Areál je možné navštívit téměř celoročně. Jeho návštěvníky čekají nevšední architektonické skvosty – zámek Lednice, Janův hrad, Minaret, Dianin chrám, Kaple sv. Huberta, Tři Grácie a další.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x