Sklepní ulička v Kelčanech u Kyjova

Nádherná sklepní kolonie se nachází v severní části obce Kelčany. Z centra obce je vzdálená asi jeden kilometr. Sklepní stavby z různých historických období lemují hlavní komunikaci mezi Kyjovem a obcí Žádovice. Jejich majiteli jsou většinou drobní vinaři, kteří se věnují pěstování a výrobě vína pouze pro svou spotřebu. Avšak jsou zde také malá rodinná vinařství, která se zabývají nejen výrobou vína, ale také jeho aktivním prodejem.

Nejstarší z vinohradnických staveb pochází z 18. století. Většina vinných sklepů však byla svými majiteli postupem času přestavěna v závislosti na jejich aktuálních životních potřebách. Búdy dnes neslouží pouze jako lisovny a zásobárny vína, ale také plní funkci společenskou a rekreační.

Areál vinných sklepů tvoří 24 sklepních staveb oddělených pískovcových křížem z roku 1939. Prochází kolem něj Kyjovská vinařská stezka. U vinných sklepů je umístěna také autobusová zastávka, která umožňuje přístup nejen k búdám, ale také k místnímu hřbitovu. Před ním se nachází malé parkoviště.

Sklepní stavby

V levé části areálu se nachází nejstarší zástavba. Jedná se o typické lisovny usazené do svahu s bílou omítkou a modrou podrovnávkou bohatě zdobené lidovými motivy. Mnohé ze sklepů nesou na svém průčelí také rok výstavby sklepa. Zpravidla se jedná o cihlové stavby se sedlovou střechou pokrytou klasickými taškami.

V pravé části se nachází modernější výstavba. Bohatě zdobené sklepy jsou vystavěny na dvě nebo dokonce tři patra, která umožňují ubytování ve vinném sklepu s plným komfortem. Někteří vinaři své sklepy také pronajímají turistům.

Možnost ubytování ve sklepní uličce

Sklepní ulička se nachází v blízkosti města Kyjova, které je známým kulturním a historickým centrem.  Dovolenou si můžete zpestřit také turistickými či cyklistickými výlety do blízkého i vzdáleného okolí. Majitelé sklepů nabízí také ochutnávku svých vín včetně chutných gastronomických specialit.

Nabídku ubytování nabízejí celkem 3 vinné sklepy. Záleží na vašich preferencích ohledně vybavenosti a prostornosti sklepa. Rádi vás ubytují ve vinném sklepě:  

U pana domácího

Vinný sklep nabízí komfortní ubytování ve svých čerstvě zrekonstruovaných prostorách celkem pro 4 osoby. Přízemní část nabízí příjemné posezení v zemním sklípku, které uvítáte především v horkých letních měsících.

První patro slouží k ubytovacím účelům. Je designované v zajímavém lidovém stylu, který se vám bude zajisté líbit. Najdete zde malou vybavenou kuchyňku, obytný pokoj i sprchový kout se sociálním zařízením. K dispozici je také venkovní posezení s grilem.

Vinný sklep Starý vinař

Sklípek se stylovým žůdrem nabízí možnost posezení u hřejivého krbu doprovázenou ochutnávkou vína i skvělých pokrmů. Poskytuje možnost ubytování pro maximálně 3 osoby. Ubytovací část v patře tvoří malá kuchyňka se společenskou místností, koupelnou a suchým WC za budovou sklípku.

Vinný sklep s terasou

Jedná se o sklepní objekt s přistavěným obytným zázemím. Ubytovaní mají k dispozici společenskou místnost se stolem a židlemi, pohovkou, kuchyňský koutek a malou koupelnu. V chladnějším období si mohou přitopit v krbových kamnech.

Jako ložnice poslouží půdní prostory vybavené čtyřmi kvalitními matracemi, do kterých vystoupáte po dřevěných schodech. Snídani i oběd si vychutnáte nejlépe na prostorné a zastřešené terase. Na večerní posezení u sklenky lahodného vína vám poslouží sklípek v suterénu.

 

Jakým odrůdám se v Kelčanech daří?

Místní vinaři dávají přednost pěstování spíše bílých odrůd. Daří se zde Ryzlinku rýnskému i vlašskému, Tramínu červenému, Veltlínskému zelenému, Neuburskému i odrůdě Aurelius.

Z modrých odrůd se zde pěstuje Modrý Portugal, Frankovka i Svatovavřinecké.

Akce spojené s vínem

Vinaři z kelčanské sklepní uličky každoročně (zpravidla koncem června nebo začátkem července) pořádají ve sklepním areálu akci Otevřené sklepy. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout zázemí vinných sklepů, degustovat produkci místních vinařů a dát si něco dobrého k snědku. To vše za příjemného doprovodu cimbálové muziky.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x