Sklepní kolonie Slavín v Ratíškovicích

Obec Ratíškovice se nachází v Jihomoravském kraji asi osm kilometrů od města Hodonín. Sousedí s obcemi Dubňany a Vacenovice. Může se pochlubit bohatou hornickou i vinařskou historií. Sklepní kolonie je oblíbeným cílem turistů i cyklistů. Nachází se na trase cyklostezky Moravská vinná, Podluží.

Ačkoli historie vinařství v obci sahá až do 18. století, což dokládá také první písemná zmínka, vinařský areál patří k jedněm z nejmladších na Moravě. Najdete ho asi jeden kilometr za obcí na místě bývalého dolu Theodor, který ukončil těžbu v roce 1954. Připomínkou těžby je důlní kombajn vystavený u silnice a železnice, která spojuje důl Tomáš s obcí Rohatec.

Historie vinařské uličky se začala psát teprve v roce 1966. Na pohled je patrné, že se jedná již sklepní stavby s vybaveným zázemím i obytným prostorem. Za svůj název vděčí sklepní ulička osobnosti vinaře Jaroslava Kotáska, který zde vystavil první vinný sklep. Dnešní sklepní kolonii, která se nachází na mírně vyvýšenině a je z obou stran obklopená vinicemi, tvoří asi 100 vinných sklepů.

Z historie vinařství

Počátkem 17. století vykonávali robotní práce na vinicích poddaní. V roce 1755 bylo v obci registrováno 39 majitelů vinic, které však časem zanikly. Koncem 19. století došlo v obci k pokusu o obnovení původních vinic. Ty však podlehly révokazu a tento pokud o obnovu zůstal bez úspěchu.

Zlomem byl rok 1935, kdy se za podpory Zahradnicko – vinařské školy ze Bzence podařilo na nové podložce vysadit a vyšlechtit nové odrůdy Toto úsilí bylo úspěšné a na konci 2. světové války bylo navzdory válečným událostem bylo vinicemi osázelo 40 ha.

V roce 1946 vzniká Vinařská besídka, o rok později se koná první místní výstava vín s ochutnávkou. V roce 1961 je v obci založen Československý svaz zahrádkářů – ovocnářů a vinařů. V roce 1967 bylo postaveno prvních sedm vinných sklepů.

V roce 2007 byl ve sklepní uličce pořádaný první ročník Koštu vín pod otevřeným nebem. Od roku 2015 se v letním období – především v srpnu pořádá akce přístupná široké veřejnosti s názvem Otevřené sklepy Ratíškovice.

Významnými vinaři v obci, kteří pokračují v tradici svých předků a rádi se účastní veřejného i folklorního dění v uličce jsou: Jiří Kotásek, Vladimír Dobeš, Marek Koplík, Petr Čambala, Josef Šebesta.

V loňském roce si ratíškovické vinařství B/V připsalo velký úspěch za vítězství  na soutěži Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg ve Štrasburku. Jeho Tramín červený 2018, výběr z hroznů byl oceněný jako nejlepší na světě.  

Jakým odrůdám se v Ratíškovicích daří?

Viniční tratě Hrubé pole, Díly, Nácestky i Náklo dávají místním vinařům každoročně úroku znamenitých bílých vín odrůd Tramín červený, Rulandské bílé i šedé, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský i vlašský, Hibernal, Chardonnay, Pálava, Solaris, Sylvánské zelené, Sauvignon, Neuburské, Muškát Ottonel, Muškát moravský, Chorvát.

 Z růžových vín si můžete pochutnat na odrůdách Frankovka rose, André rose,  Zweigeltrebe rose, Isabela rose sekt.

Z odrůd červených vín se v Ratíškovicích daří pěstovat a produkovat Svatovavřinecké, Frankovku, Cabernet Moraviu, Merlot, Modrý Portugal, Dunaj, Děvín, Zweigeltrebe, Modrý Rulandské modré a dokonce i Portské víno.

Zajímavosti v obci

Kostel svatého Cyrila a Metoděje

Dominantou obce je kostel svatého Cyrila a Metoděje z poloviny 19. století. Byl postavený podle návrhu hodonínského stavitele Josefa Lichta na místě bývalé kaple.

Muzeum ve vagónu

V Ratíškovicích najdete také netradičně pojaté muzeum, které dokládá historii těžby lignitu v obci a její následný transport do Otrokovic. Muzejní expozici tvoří celkem 4 historické vagóny. Obsahují informační materiály, dřevěné lavice i předměty denní potřeby horníků. Vstup do muzea je zpoplatněný částkou 30 Kč (pro děti pouze 15 Kč).  

Další zajímavou atrakcí jsou 3 šlapací drezíny určené pro 2 – 6 osob, které vám umožní absolvovat trasu asi 3 kilometrů po bývalé železniční trase. Jízda drezínou je zpoplatněná částkou 250 Kč a je nutné se na ni telefonicky objednat.

Vodní nádrž Hliník

Rybník o rozloze 4,9 ha je živým dokladem těžby jílu pro místní cihelnu. Jeho průměrná hloubka činí šest metrů, ale jeho dno je nerovnoměrné a jeho nejhlubší místo dosahuje neuvěřitelných 15 metrů. Je možné ho v celé ploše bez problémů obejít.

V současné době je ve správě Moravského rybářského svazu a slouží především k chovným účelům. V jeho vodách žije Kapr obecný, Candát obecný, Amur bílý i Štika obecná. Na jeho břehu se nachází hostinec Rybářské bašta, která je oblíbeným stanovištěm při výlovu rybníka.

Vinařské akce

Místní výstava vín (duben)

Zahajovací akce sezóny pořádaná na travnaté ploše stadiónu Baník Ratíškovice spojená s ochutnávkou tisíce vzorků kvalitního vína. K poslechu i tanci vám zahraje místní cimbálová muzika.

Otevřené sklepy Ratíškovice (srpen)

Příznivci lahodného moku mají jedinečnou možnost nahlédnout do dvaceti pěti vinných sklepů a degustovat jejich produkci. Prohlídka sklepů, diskuse s vinaři, nákup vína i gastronomických specialit je na programu. Neváhejte a vydejte se na Slavín.

Svěcení vína (prosinec)

Ve Spolkovém domě v Ratíškovicích se koná tradiční svěcení vína spojené s vystoupením místního pěveckého sboru i ochutnávkou mladých vín.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x