Vinaři v Klentnici

Pokud se rozhodnete vyrazit s rodinou na dovolenou do srdce Pálavy, je obec Klentnice jasnou volbou. Malebnou vinařskou vesničku najdete v Jihomoravském kraji asi tři kilometry od města Mikulov. Je součástí Biosférické rezervace Dolní Morava a svým návštěvníkům nabízí atraktivní přírodní prostředí, ale i kulturní a společenské vyžití. Ve svém znaku nese vinařský nůž a čtyři střapce hroznů na modrém podkladu.

V obci rozkládající se na úpatí Stolové hory působí několik spolků, které se aktivně angažují do života obce. Patří mezi ně Krojovaná chasa Klentnice, Spolek klenotnických vinařů, Žijeme folklorem, Spolek klentnických žen, Živé učení Pálava. Klentnicí rovněž prochází Moravská vinná cyklostezka. Kromě příznivců vína láká také nadšené sportovce, kteří se aktivně věnují paraglidingu. Stolová hora je nejen vyhledávaným nástupním místem pro paragliding, ale také oblíbenou zastávkou procházejích turistů. 

Z historie obce

První písemná zmínka o existenci obce se sice objevuje v roce 1332, ale o obydlenosti tohoto místa již v mladší době kamenné svědčí rozsáhlý archeologický výzkum. V roce 1414 se v dobových písemnostech objevuje také zmínka o Sirotčím hradu, který se hrdě tyčí nad obcí. V roce 1575 byla obec ve vlastnictví knížat z Dietrichsteina, jímž patřila až do konce 2. světové války. Od roku 1990 je Klentnice samostatnou obcí.

Z historie vinařství

Pěstování vína v obci má dlouhou historii sahající do období počátku našeho letopočtu. První písemné zmínky o udržování vinic se objevují v průběhu 15. století. Vinice na východních svazích poskytující výbornou mineralitu se postupně rozrůstaly.

Zlom nastal po 2. světové válce, kdy došlo k násilné kolektivizaci. Po roce 1989 vznikají v obci rodinná vinařství, která se snaží navázat na tradici svých předků.  Dnešní vinaři se snaží na viničních tratích Zimní vrch, Rosentické a další vyprodukovat kvalitní odrůdy vína, s nimiž mohou zabodovat i na mezinárodních vinařských soutěžích.

Vinařství v obci

Vinný sklep Sklepnice

Toho rodinné vinařství najdete pod Klentnickou skálou na trase turistické značku směřující ke zřícenině Sirotčího hradu. Vinařství nabízí řízené degustace vlastní produkce s výkladem, gastronomické speciality i možnost ubytování v soukromí.

Vinařství pod Hradem

Rodinné vinařství, které se rádo pochlubí svou produkcí. Navíc má pro vás připravené speciality jako je domácí chléb se škvarkovou pomazánkou, jedinečná obložená mísa či kančí guláš.

Kromě skvělého vína i gastronomie vám poskytne také možnost netradičního ubytování ve stylovém penzionu či upravených dřevěných sudech Sauvignon a Pálava přímo uprostřed vinic. V sudu se mohou najednou ubytovat pouze dvě osoby. Ubytovaní se kromě nevšedních zážitků mohou těšit také na nabídku několika lahví vína a samozřejmě i občerstvení.

Jakým odrůdám vína se v Klentnici daří?

Příznivci odrůd bílého vína mají možnost degustovat Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský i rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon, Muscaris, Muškát moravský, Děvín, Pálava, Chardonnay, Hibernal, Rulandské modré klaret.

Z růžových vín si můžete pochutnat na odrůdách: Cuvveé „Honza“, Cabernet moravia rosé, Rosé Lucie, Rosé Kateřina (Rulandské modré rosé), Rosé Johanka (Zweigeltrebe rosé), .

Z červených odrůd se v Klentnici daří: Dolnferderu, Svatovavřineckému, Cabernetu sauvignon.

V módě jsou také vína šumivá. Místní vinaři vám rádi nabídnou Pálavskou šumivku rose i Pálavskou šumivku bílou či Zweigeltrebe frizzanté rosé.

Zajímavosti v obci

Kostel svatého Jiří

Dominanta obce pochází z let 1783 – 1785. Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu s půlkruhově ukončeným kněžištěm se sakristií. Průčelí kostela je po stranách konvexně tvarované, čtyřboká věž je zastřešená odstupňovanou helmou a zakončena dvojramenným křížem. Ve zvonicovém patře se nachází celkem tři zvony, z nichž nejvzácnější je zvon s názvem „král Matyáš“.  

Sochařská výzdoba oltářů, varhan i kazatelny v duchu pozdního baroka je dílem sochaře Ondřeje Schweigla . Dílo vzniklo v v letech 1735 – 1812. Josef Winterhalter je tvůrcem oltářního obrazu svatého Jiří z roku 1702, který zobrazuje patrona na bílém koni v boji s drakem. U kostela začíná také farní stezka.

Café fara

Příjemná kavárna, která nabízí kvalitní kávu, gastronomické pochoutky i zajímavé ubytování. Dopřejte si noc v Meruňkovém, Mandlovém či Ořechovém pokoji a vychutnejte nádherné ráno v obci pod Pálavskými vrchy. V kavárně si můžete také zakoupit stylové suvenýry a navštívit také muzeum kávy.

Sirotčí hrad

Zřícenina hradu, který zůstal opuštěný v 16. století, se nachází na dvou vápencových skalách oddělených roklí. Původně se zřejmě jednalo o hradní jádro spojené s okolním světem pomocí padacího mostu. Dnes zde najdete zbytky zdiva, pozůstatky hradní studny. Hrad se stal oblíbeným místem turistů. Místní si v jeho prostorách rádi vychutnávají západy slunce. K hradu vede červená turistická značka z obce Klentnice a zelená z obce Perná.

Kamenný kruh

Specifickou místní zajímavostí je mystický kruh o průměru 27 metrů, který se nachází v oplocené oboře okolo vrchu Smrtihlav. Projekt „Transformační energie pro Moravu“ vznikl v roce 2005. Tvoří ho 9 obvodových kamenů. Uprostřed je situovaný středový kámen, jemuž je připisovaný také umělecký účel. Původně byl opatřený skleněným okem tvořeným složenou čočkou s kosmogramy.

Ta však byla v roce 2013 zničená neznámými vandaly. Na obvodových kamenech však najdete kosmogramy, které mají funkci harmonizátorů. Označují člověka, matku Zemi, centrální Slunce, přírodu, přírodní síly Moravy i ochránce kruhu. Citlivý jedinci mají možnost využít léčivých účinku kruhu, ale nedoporučuje se zde trávit dlouhý čas.

Akce spojené s vínem

Výstava vín z Podpálaví (duben)

Tradiční ochutnávka více než 400 vzorků vína pořádaná pod patronátem Vinařského spolku Klentnice. Akce se koná v sále obecního pohostinství. V odpoledních hodinách se můžete těšit na hudební doprovod cimbálové muziky a také občerstvení.

Krojované hody (srpen)

Účastníci se mohou těšit na přehlídku místních krojů i výbornou taneční zábavu. Na organizaci akce se podílí Krojovaná chasa Klentnice z.s. Hody začínají těsně po obědě srazem u stázky a následně průvod směřuje na mši do kostela. v kostele. Po mši je předáno hodové právo starostkou obce. Pak se hodovní průvod vydá obcí a zve návštěvníky i obyvatele obce na večerní taneční zábavu.

Mikulášský košt mladých vín (prosinec)

Tradiční Mikulášská přehlídka mladých vín v Klentnicí se koná v sále nad obecní hospodou. Akce začíná v odpoledních hodinách. K zábavě zahraje cimbálová muzika. Na posilnění budou zabijačkové speciality.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x