Sklepní uličky v Hovoranech

Vinařskou obec Hovorany najdete v Jihomoravském kraji. Sousedí s obcemi Šardice, Čejč, Terezín, Karlín a Mutěnice. Obcí prochází Mutěnická vinná stezka. Život obce a jejich obyvatel je úzce spojený s pěstováním vína, lidovou kulturou, folklorem i přírodou.

V minulosti se v obci těžil lignit. Dobové zdroje naznačují, že první šachty existovaly již v roce 1845. Avšak téměř po století a půl aktivně těžby došlo v roce 1984 k jejich uzavření. Dnes žije obec vinařstvím, cestovním ruchem, kulturou i sportem. V obci působí také Spolek Hovoranských vinařů, o.s.

Z historie

První zmínka o obci pochází z konce 16. století. Hovorany byla vystavěny na místě zaniklé obce Mokroňovice, což dokládá rozsáhlý archeologický výzkum realizovaný v roce 2013.

Místní obyvatelé jsou právem pyšní na zakládací listinu, obecní pečeť i starobylý znak, které dokládá vlastnictví obce rodem Ronoviců a Lichtenbergů.

Zajímavosti v obci

Dominantou obce jsou dva kostely. Kostel svatého Jana Křtitele z roku 1725 prezentuje selské baroko a chrám Spasitele církve Československé husitské z roku 1957.

Za zmínku stojí také malovaná kaple svatého Rocha (z roku 1834), secesní pomník padlých vojáků z roku 1920, dřevěný vyřezávaný kříž z roku 1896 či náhrobek Jany Kleinová z roku 1850.

V obci sídlí také společnost Arcibiskupské vinné sklepy Hovorany, které se specializuj na výrobu mešních a odrůdových vín.

Sklepní uličky

Vinné sklepy najdete ve třech částech Hovoran. Sklepní ulička Na Benátkách se nachází naproti místního rybníka a fotbalového hřiště. Kromě degustace vína nabízí také možnost ubytování i posezení u vody s grilováním. Sklepní ulička vznikla postupní v poválečném období.

Další řada sklepů se nachází na ulici Hornická na trase Mutěnické vinné stezky v lokalitě zvané Hlubová cesta. Zde se nachází sklepní objekty, jejichž vznik se datuje do poloviny 20. století. Jedná se o moderní stavby přizpůsobené cestovnímu ruchu s vinařskou tematikou. Nabízejí degustační i gastronomické akce pro větší skupiny i možnost ubytování.

Nedaleko obecného úřadu ve sklepní uličce Břehy najdete další sklepní objekty.

Zajímavé lidové stavby dokumentující kulturní rozvoj obce najdete podél hlavní komunikace směrem na obec Šardice. Návštěvníci mají možnost navštívit také obecní muzeum u obecního úřadu.  

Jakým odrůdám vína se v Hovoranech daří?

V Hovoranech převažuje pěstování především odrůd bílého vína. Zajisté si pochutnáte na Ryzlinku rýnském i vlašském, Mülleru -Thurgau, Veltlínském zeleném, Tramínu červeném, Sylvánském zeleném Sauvignonu, Rulandském bílém i šedém a také Chardonnay.

Z růžových vín můžete ochutnat Cabernet Moravia rosé, Dornfelder rosé, Frankovka rosé, Rulandské rosé.

Co se týče červených vín, místní vinaři pěstují Rulandské modré, Cabernet Moravia, André, Svatovavřinecké, Frankovka. Alibernet i Neronet.

V obci působí asi několik rodinných vinařství, které pokračují v letité práci svých předků. Neváhejte a ochutnejte produkci ze sklepa těchto vinařů: vinařství Esterka, rodinné vinařství Grmolec, vinařství Machalínek, Novák Tomáš, víno Škrobák, rodinné vinařství Jan Ševela a další.

Vinařské akce v obci

Vinařský ples (únor)

Užijte si příjemný večer spojený s tancem, výbornou dechovkou, bohatou tombolou, společností veselých vinařů a možná i zajímavým překvapením.

Místní výstava vín (zpravidla v březnu)

Ochutnávka vína spojená cimbálovkou, příjemným občerstvením i poznáváním nových odrůd vína. Degustovat můžete nejméně 500 vzorků vína a poznat nové vinné odrůdy s názvem Rimava, Breslava či Aromína.

Hovoranskými vinohrady za vínem (konec dubna nebo začátek května)

Ochutnejte místní víno a gastronomii a projděte si nevšední trasu, která vám umožní se nechat okouzlit krásou Moravského Toskánska. Doprovodí vás mužský sbor a také skvělá cimbálovka.

Krojové hody (červen – červenec)

Oblíbená akce spojená s veselím, dobrým jídlem i pitím, která sdružuje příznivce folkloru a lidových krojů. Hovoranské hody trvají celkem pět dnů. Jsou zahájeny svatou mší v kostele svatého Jana Křtitele.

Den otevřených sklepů (červenec)

Spolek místních vinařů se těší na vaši návštěvu. Umožní vám nahlédnout celkem do 25 otevřených sklepů. Čeká vás ochutnávka 300 vzorků vína, jedinečná kuchyně, hudba i zpěv a na závěr také ohnivá show.

Zarážání hory (obvykle začátkem září)

Tradiční vinařská akce spojená s ukončením prací ve vinohradu. Kromě tradic a degustace vína je připravené také opékání klobás.

Svatý Martin na Hovoransku (listopad)

Degustace mladých vín spojená tradičně se svatomartinskou husou, kačenou, zvěřinou i koláči. Kromě jídla si můžete vychutnat také lidovou hudbu v podání cimbálové kapely a vystoupení mužského i dětského sboru.

Svěcení vína (koncem prosince)

Svěcení vína od duchovních působících v obci. Má přinést poděkování vinici za její dary a je příslibem další bohaté úrody.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x