„Za vínem se svatým Klementem“ do tasovických vinných sklepů

Jedna z největších vinařských obcí se nachází v Jihomoravském kraji a od města Znojmo je vzdálená asi 8 kilometrů směrem na východ.  První písemná zmínka o obci se objevuje již v roce 1234 v listině krále Václava I., ale bohatá vinařská tradice sahá až do období Velkomoravské říše. Dnešní Tasovice jsou právem pyšné na devadesát hektarů nádherných vinic a více než sto vinných sklepů různého stáří i provedení.

Historie vinařství

Vinařství v obci se začalo výrazněji rozvíjet ve 13. století především vlivem Louckého kláštera a církve, která vlastnila rozsáhlé pozemky. K dalšímu rozkvětu došlo za vlády „otce vlasti“ Karla IV. a Vladislava Jagelonského.

Po 2. světové válce vznikla v obci vinařská besídka (1946). Následně zde působil Český zahrádkářský svaz. V průběhu 60. a 70. let došlo k největšímu rozvoji vinařských tratí. Dnešní Tasovice mají celkem tři viniční tratě. Jsou to Kamenný vrchStará hora a Staré vinohrady.

Spolek vinařů svatého Klementa byl založen k tradičnímu datu 11. 11. 2015, jež se pojí se svatomartinským mladým vínem. Svůj název však získal podle výrazné osobnosti louckého kněze a patrona vinařů Klementa Marii Hofbauera. Od té doby se aktivně podílí na společenském dění v obci.

Svatoklementská  naučná stezka

Jedná se o turistickou naučnou stezku (značenou modrou turistickou značkou), která vás provede Hodonicemi, Tasovicemi, po břehu řeky Dyje až k Louckému klášteru.

Je opatřena jedenácti informačními tabulemi, které mapují život a kariéru i oblíbená místa místního rodáka. Stezka je dlouhá 16 kilometrů a je vhodná pro pěší i cyklisty.

Stezka vnikla v roce 2009 jako pocta osobnosti Klementa Marii Hofbauera při příležitosti 100. výročí jeho svatořečení.

Jakým odrůdám vinné révy se daří v Tasovicích?

Místní vinaři se věnují pěstování tradičních odrůd. Z bílých vín se jim daří pěstovat Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát moravský, Sauvignon, Ryzlink vlašský a Tramín červený. Z červených vín se na Kamenném vrchu daří především odrůdě André.

Vinařské akce v Tasovicích

Vinařský spolek se aktivně a pravidelně angažuje do obecního společenského i kulturního dění. Zdejší vinaři jsou držiteli ocenění za kvalitní vína, která získávají v nejrůznějších vinařských akcích.

Sami také ve spolupráci se zahrádkáři každoročně pořádají vyhlášenou Tasovickou výstavu vín (koncem března nebo začátkem dubna), na které se hodnotí vzorky více než 600 vín od různých pěstitelů.

Další oblíbenou akcí je putování po vinných sklepech v Tasovicích a sousedních Hodonicích. Akce nese výstižný název „Za vínem se svatým Klementem“ a koná se zpravidla v květnu. Účastnici se setkávají před Tasovických vinařstvím a pak společně vyrážejí poznávat a degustovat víno z produkce asi 30 místních vinařů. Místní si tuto akci zpestřují různými veselými aktivitami. Oblékají se do krojů, ale i vtipných kostýmů. Pamatováno je také na dětské účastníky, kteří doprovázejí rodiče. Před  každým sklepem je čeká jedna pohádková bytost. Putování je provázené ukázkou lidových řemesel, hudebním a divadelním vystoupením. Těšit se můžete také na dražbu vína a slosování vstupenek.

Folklórně laděnou akcí, která v obci probíhá zpravidla v červnu, je Vinařský Tufr.  Opět se zde koštují vzorky vína, ale navíc je program obohacený o přednášku z oblasti vinařství. A samozřejmě, že zlatým hřebem celé akce je vystoupení dětského folklórního souboru, vystoupení pěveckého sboru a také cimbálová muzika v podání dospělých i dětí.

V Tasovicích se daří obnovovat také staré vinařské tradice. Jednou z nich je Zarážení hory, které se v obci koná v srpnu. Tradiční akce se nese v duchu folklóru, krojů, cimbálovky a ve znamení vína, které je v popředí zájmu. Zarážení hory má svůj ustálený řád. Nejprve je nutné požehnat kyticím s posvátnými bylinami, jež jsou umístěny na vrchol horenského znamení. Průvod je pak odnáší do vinohradu. Tam obřad pokračuje. Následuje čtení artikul horenského práva a hotaři složí svůj slib ohledně hlídání vinohradu. Následně je zatlučeno do země 12 dřevěných kůlů jako symbol vinařovi celoroční tvrdé práce. Tím je vinohrad slavnostně uzavřen a kromě majitele či hotaře so něj nesmí nikdo vstoupit, aby neohrozil jeho budoucí úrodu. Na závěr ještě ke slavnostnímu ukončení obřadu střílí myslivci čtyři salvy a děti pískají na píšťaly. Následuje lidové veselí s dobrou muzikou a pohoštěním.

Další obnovenou tradicí s křesťanskou tematikou je Žehnání mladých vín, které se koná zpravidla v listopadu.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x