Putování za vínem i po vinařských rozhlednách

Každoroční putování vyhlášenými vinařskými stezkami přiláká na jižní Moravu nejen zájemce o sklenku dobrého vína, ale návštěvníky se zájmem o historické památky, přírodní zajímavosti i místní folklór. Stezky jsou určené pro pěší i cyklisty. Zastavit se na občerstvení mohou ve vinařských „búdách“, rodinných vinařstvích nebo si kondičně vyběhnout na kopec a shlédnout podmanivou krajinu s vinicemi ze zříceniny hradu či zajímavé místní rozhledny.

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře

Tato rozhledna byla postavena v roce 2012 jako společný projekt obcí Přítluky, Rakvice a Zaječí. Dosahuje výšky 26,5 m, nachází se ve výšce 293 m a na její zdolání je nutné vyběhnout 105 schodů. Hlavním konstrukčním materiálem je ocel v kombinaci s dřevem. Rozhledna je dostupná po asfaltové komunikaci, vede k ní žlutá turistická značka z obce Přítluky a zelená ze Zaječí. Nabízí nádherné výhledy Pálavu, Nové Mlýny i Bílé Karpaty.

Rozhledna Dalibor u obce Zaječí

Zajímavým projektem je zděná rozhledna v blízkosti obce Zaječí na Břeclavsku. Nachází se na kopečku nad Vinařstvím U kapličky, které se proslavilo jako dějiště televizního seriálu Vinaři. Byla postavena v roce 2012 na náklady majitelů vinařství a je vysoká 11 metrů. Ocelová vyhlídková plošina se nachází ve výšce 8 metrů a poskytuje výhledy na Nové Mlýny, Pavlov a jejich okolí. Návštěvníkům je dostupná celoročně a zdarma.

Vinařská rozhledna na Kraví hoře mezi obcemi Bořetice a Němčičky

Tuto dřevěnou rozhlednu si postavili místní vinaři „sobě“ v roce 2006. Nachází se mezi vinicemi, na kopci s názvem Olbamy, ve výšce 272 m. Dosahuje výšky 12 metrů a tvoří ji 4 patra. Rozhledna je zastřešená a přístupná zdarma po celý rok. K rozhledně vede asfaltová komunikace z obce Bořetice (i žlutá turistická značka). Návštěvníci si mohou vychutnat nádherné výhledy na místní krajinu i Pavlovské vrchy.

Stezka mez vinohrady u obce Kobylí

Na okraji obce Kobylí se mezi vinicemi, na vrcholu zvaném Homole, nachází nevšední oválná rozhledna. Je zhotovená převážně z oceli, doplněná dřevěnými madly, obložením a podlahou. Moderní bezbariérová rozhledna byla zpřístupněna pro veřejnost roku 2018. V její podlahové ploše jsou umístěny informační cedule s význačnými historickými mezníky obce Kobylí. Návštěvníci si mohou celoročně a zdarma vychutnat pohledy na Strážovské vrchy i Pálavu.

Děvičky – Dívčí hrady

Nad známou vinařskou obcí Pavlov (Břeclavsko) se na kopci tyčí zřícenina gotického královského hradu ze 13. století. K hradu vede z obce zelená turistická značka. Návštěvu zříceniny je možné také propojit s výletem do okolní přírody. Pro potěchu oka se nabízí výjimečné vápencové skalní útvary – skála Tři Panny, skála Strážce, skalní věž Obří kámen, skalní útvar Trůn a další, jež jsou součástí naučné stezky Děvín.

Sirotčí hrad

Milovníci romantiky a hradů se mohou po degustaci vína a prohlídce města Mikulova vydat na příjemný výlet. Nad obcí Klentnice se na vápencovém bradle tyčí zřícenina gotického hradu ze 13. století. Zřícenina je dostupná po červené značce obce Klentnice. Zdatnější turisti mohou vyrazit přímo z Mikulova – po vinařské stezce a shlédnout zajímavé přírodní i skalní útvary jako jsou Tabulová hora, Kočičí skála, Stolová hora, Klentnická skála a další.

Putování po zajímavých vinařských obcích a naučných stezkám vám zajisté přinese zábavu i poučení. Kromě znalostí z oblasti zpracování vína se můžete těšit i na zajímavé poznatky z oboru archeologie. Obec Dolní Věstonice je právem hrdá na nález Věstonické venuše, obec Pavlov nabízí k návštěvě svůj Archeologický park.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny