„Zapomenuté“ vinařské búdy v Havřicích

Příznivci vinařské turistiky i cyklistiky mohou navštívit zajímavý areál původně vinohradnických búd. Vinařské lisovny a sklepy se nachází v městské části Uherského Brodu – v Havřicích. Jsou viditelné z hlavní silnice i železnice, která spojuje Uherský Bod s Uherským Hradištěm. 

Areál vinohradnických staveb Staré hory je památkově chráněný od roku 1958. Dnes se již víno v Havřicích nepěstuje. Mnohé z objektů si prošly s postupem času rozsáhlou rekonstrukcí a svým současným majitelům slouží spíše k rekreaci a uskladnění sezónního ovoce.

Z historie havřických vinohradů

Pěstování vinné révy v této lokalitě mělo poměrnou dlouhou tradici, která sahala až do středověku. Typické dvoukomorové vinohradnické stavby a sklepy byly postaveny v průběhu 18. století.

Vrcholná vinařská éra nastala v 1. polovině 19. století, kdy se místní pěstitelé mohli pochlubit 480 vinohrady. Zlom nastal koncem 19. století, kdy byly havřické vinohrady (obdobně jako vinice v sousedních Veletinách) napadeny révokazem, který přispěl k ukončení vinařské tradice v obci.

V roce 1926 se místní rodák Jan Sedláček pokusil o obnovu vinic. Zakoupil a zasadil celkem 700 sazenic vinné révy. Část vinice se zachovala do doku 1945 navzdory válečným událostem, ale následně došlo k jejich zániku. Vinohrady nahradily sady a místní obyvatelé se věnují pouze pěstování ovoce.

Jak vypadala typická lisovna vína?

Jednalo se o stavbu obdélníkového půdorysu s hliněnou podlahou, která byla rozdělená na dvě místnosti. V první (přední) místnosti se nacházel dřevěný vinařský lis, pracovní nářadí i malé posezení pro vinaře. V zadní části búdy je tzv. komora, která sloužila ke skladovacím účelům.

Búda byla postavená z nepálených cihel (tzv. vepřovic), nebo hlíny zvané lidově „tlučenice“. Tato hlína obsahovala plevelové příměsi a byla pro zpevnění natlučena mezi prkenné nebo proutěné bednění. Stěny lisovny zpevňovala rámová konstrukce z dubových trámů. Objekt lisovny byl zpravidla omítnutý. Oblíbená byla kombinace bílé barvy s modrou podsadou a kamenná podezdívka.

V Havřicích můžete pozorovat také zajímavé provedené střechy. Některé búdy měly původně doškovou střechu, která byla následně nahrazena sedlovou střechou. K vidění se nabízí lisovny s valbovou střechou pokrytou pálenými taškami.

Dnešní vinařské búdy

Dominantním prvkem areálu vinařských staveb je kaplička Panny Marie Sedmibolestné z 19. století. Mnoho původních vinohradnických objektů si začátkem 20. století prošlo rekonstrukcí podle možností a potřeb svých majitelů. Zpravidla došlo k přístavbě verandy a úpravě prostoru přední místnosti. Jak taková přestavba může vypadat? Podívejte se sami.

Havřická búda č. 19

Majitelé si vytvořili příjemné místo pro relaxaci, setkání s rodinou i přáteli. Zadní komora plní svůj původní účel a slouží ke skladování ovoce. Skleničky na víno i skvělou slivovici jsou uloženy ve stylovém sekretáři. Útulnou atmosféru zajišťují lavice se stolem a židlemi.

Také nesmí chybět dobové fotografie a nápaditý kalendář odkazující na historii již 40 let zaniklého zámečku Pepčín. Pobyt v búdě v chladném počasí podporují kamna. Jarní i podzimní práce v sadu již nejsou žádný problém.

A  zaskouženým bonusem je posezení u kamen na Silvestra, kdy se rovněž vyráží na setkání k pamětnímu místu – pozůstatkům Pepčína, které se postupem let staly kultovním místem.

Jak se dostanete k búdám v Havřicích?

Záleží na vašich časových možnostech i zvoleném druhu dopravy. K bývalým vinohradům s lisovnami přímo vede Havřická naučná stezka z Uherského Brodu. Začíná u kaple svatého Václava, prochází kolem pravoslavného kostela.

Na trase zaznamenáte tyto zastávky s informačními panely: Hvězdárna, Nad třešňovkou, Skákavka, Chrástka, Havřice náves. Z návsi se vydáte k železniční stanici. Od ní vede panelová cesta k mostu přes řeku Olšava.

A to je příhodné místo odkud spatříte první vinařskou búdu s číslem popisným 98. Po její prohlídce se vydáte po přírodní cestě k vlastnímu areálu vinařských bud (směrem na Uherský Brod).

Od areálu bud můžete pokračovat k vyhlídkovému místu Nad cihelnou, které je vybavené také dalekohledem a dorazit až k pozůstatkům zámečku Pepčín.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x