Zarazické sklepy ve Veselí nad Moravou

Malá sklepní ulička na konci ulice Drahy v okrajové části města Veselí nad Moravou potěší příznivce dobrého vína i výborné cimbálovky. Tvoří ji celkem šest vinných sklepů, za jejichž vznikem stála iniciativa místního zahrádkářského svazu v 80. letech minulého století.

V současné době slouží také jako kontaktní místo při příznivce vinařské turistiky. Využijte skvělou možnost nahlédnout do zázemí vinných sklepů a degustovat lahodný mok z jejich produkce. Nabízí se také příjemný rozhovor s vinařem o úskalí i radostí jeho každodenní práce.

Z historie

Vinařství se v okolí Veselí nad Moravou začalo pozvolna rozvíjet až v průběhu 17. století. Bylo podmíněno aktivitami rodu Želeckých. Tato oblast nebyla vzhledem ke své nadmořské výšce pro pěstování vína nejvhodnější. Přesto je na základě historických listin zdokumentované, že v roce 1669 činila rozloha vinic v Zarazicích neuvěřitelných 44 hektarů.

Novodobou sklepní uličku si místní nadšení vinaři postavily téměř svépomocně. Původním záměrem bylo vybudovat rozsáhlejší komplex sklepů, ale nakonec se podařilo zbudovat pouze těchto šest.

O výstavbu sklepních staveb se zasloužili: Josef Tomeček, Antonín Holek se syny, František Tomeček, Petr Polášek, p. Robek a p. Mika. Některé sklepy postupem času změnily své majitele. Zarazičtí vinaři spolupracují s kulturním centrem ve Veselí nad Moravou.

V roce 2013 se jejich majitelé rozhodli zpřístupnit své sklepy i pro veřejnost a zapojily se do projektu „otevřených sklepů“ na Moravě. Návštěvníci se mohou podívat do vnitřních prostor vinných sklepů, vyslechnout si zajímavé informace o pěstování vína v této lolalitě a aktivně se zúčastnit také řízené degustace.

Viniční trať Lišky

Prosluněná viniční trať tvořená hlinitou půdou se sprašemi poskytuje ideální podmínky pro pěstování révového vína s přívlastkem i moštových odrůd. Trať se nachází směrem na jihovýchod od vinařských sklepů, dochovala se téměř v původním stavu. Dalšími známými tratěmi jsou Novosady, Padělky nad Liškami, Klínky.

Jakým odrůdám vína se v Zarazicích daří?

Příznivci bílého vína si mohou na řízené degustaci dopřát kvalitní odrůdu Muškátu moravského, Ryzlinku rýnského i vlašského, Rulandského bílého i šedého, Sauvignonu či Mülleru Thurgau. Za zmínku i ochutnání zajisté stojí také kvalitní odrůdy červeného vína, především Frankovka, Svatovavřinecké a také Zweigeltrebe.

Zarazické vinařství

Zarazičtí vinaři jsou právem pyšní na ocenění ze známých vinařských soutěží. Kdy se jim podařilo zabodovat? V dubnu 2016 získali zlatou medaili na Májové výstavě vín Veselska, v roce 2015 zaujali porotu na Výstavě vín Podluží. Zarazičtí vinaři rovněž aktivně spolupracují s kulturním centrem ve Veselí nad Moravou.

Přístup a doprava ke sklepům

Do Zarazic je možné se dopravit různými způsoby – autem, vlakem či na kole. Nachází se na trase Strážnické vinařské stezky. Pokud se rozhodnete přenocovat, nabízí se možnost využít služeb penzionu Tibor Reimitz v Zarazicích či penzionu Baťův kanál ve Veselí nad Moravou. 

Ke sklepům vás dovede pozemní komunikace. Orientačním bodem je lidová stavba z 19. století  – kaple Panny Marie. Vinné sklepy jsou vám k dispozici od června do září v pátek a neděli odpoledne.

Akce spojené s vínem

Otvírání sklepů v Zarazicích (koncem měsíce května). Návštěvníci mají možnost nahlédnout do dvou otevřených sklepů a degustovat jejich víno.

Letní posezení u cimbálu (koncem července). Příjemné zpestření léta spojené s dobrou muzikou, vínem, tancem i zpěvem.

Burčákové posezení u cimbálu (začátek září). Akce spojená s degustací jedinečného burčáku a posezením za doprovodu cimbálové muziky Falešnica.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x