Obec Bukovany u Kyjova se nachází v Jihomoravském kraji, asi pět kilometrů na severozápad od města Kyjov. První zmínka o její existenci pochází ze 12. století, kdy byla majetkem řádu benediktinů. Už v tomto období se v Bukovanech vyskytovaly vinice.
V průběhu 16. století se stává součástí kyjovského panství a dochází také k rozšiřování produkce z viničních hor. Následné 17. a 18. století se neslo ve znamení rozkvětu vinařství, což dokládají dobové záznamy zmiňující převahu úrody vína nad obilím a bramborami. V roce 1787 zaujímaly vinice plochu v rozsahu 41 ha.
Také 19. století se nejen v Bukovanech, ale i dalších vinařských obcích, neslo ve znamení rozkvětu vinařské tradice. Postupně vznikaly vinařské trati Nový, Nad Brněnkou, Bezděkovy, Losky, Spodky, Krátké a dlouhé Nivky.
Konec 19. a počátek 20. století však přinesl zkázu některých vinařských tratí. Příčin bylo hned několik – špatná péče o vinice, révokaz i další škůdci a navíc i přírodní pohromy (mrazy).
Další rozkvět nastal až ve 30. letech 20. století. V obci vzniká Vinařská besídka, která pořádá odborné a tematické akce pro své členy i veřejnost. V 50. letech postihla místní vinaře další pohroma – série krutých zim, které způsobily promrznutí vinohradů. V roce 1960 byl v obci založený zahrádkářský svaz. Po roce 1989 se rozvíjí malá a rodinná vinařství v Bukovanech a jejich okolí.
Rekreační areál Bukovanský mlýn
Nad obcí Bukovany se nachází stylová vyhlídková věž vystavěná jako replika holandského mlýna. V jejím areálu se nachází prodejní expozice v kombinaci s muzejními exponáty. Vyhlídka s expozicí, která zahrnuje vybavení selské domácnosti z počátku 20. století, byla slavnostně zpřístupněná v roce 2004. Jejím autorem je Josef Kouřil z Bukovan, který se také snaží rozšířit Alej českých panovníků, která se nachází za areálem, směrem na Žďánici.
Vyhlídka je obklopená ubytovacími chatkami v klasickém slováckém stylu, aby umocnila atmosféru celého areálu. Rodiny s dětmi se mohou dopřát jízdu na poníkovi, hru na minigolfovém hřišti, projít se po mlynářské masážní stezce, či se osvěžit v mlynářské restauraci. K dispozici je také vinný sklep s vinotékou.
Vinný sklep a vinotéka Rotunda
Rekreační areál nabízí svým návštěvníkům možnost degustace lahodného vína ve sklepních prostorách restaurace. Víceúčelový sklep pojme kapacitu až 80 hostů, kteří si mohou vychutnat jeho poklidnou a intimní atmosféru. Poskytuje zázemí pro pořádání rodinných oslav i firemních akcí.
Návštěvníci si mohou užít také „Slovácký večer ve vinném sklepě“ spojený s pohoštěním a degustací, popřípadě akce „Košt vín“ pořádaný v dubnu.
Vinotéka Rotunda nabízí pečlivě vybranou a pestrou nabídku z produkce místních vinařů. Z rukou sklepmistra vám bude podáváno víno od drobných i profesionálních a vyhlášených vinařů. Která vinařství vám předvedou své mistrovství?
Degustovat můžete víno od Štěpána Maňáka z Žádovic, Václava Šalši z Kyjova, zámeckého vinařství Bzenec, rodinného vinařství Čevela ze Strážovic, Vinselektu Michlovský, vinařství Hlavinka, vinařství Čermák z Bukovan a dalších pěstitelů.
Na jaké odrůdy vín se můžete těšit? V nabídce vinotéky můžete vybírat z těchto bílých odrůd: Chardonnay, Rulandské šedé i bílé, Pálava, Ryzlink Rýnský. Z červených vín se nabízí Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Moravia či Svatovavřinecké.
Obnovená stará sklepní ulička
Bukovany se na rozdíl od jiných vinařských obcí nemůže pyšnit bohatě zdobenou sklepní uličkou. Většina sklepních budov postupem času zanikla z důvodu nekvalitně volených stavebních materiálů i spatné údržby sklepa.
Archeologický průzkum prokázal existenci pozůstatků sklepní uličky pod tratí Nový. Osídlený byl dolní konec a část horní strany Dědiny. Spodní strana Dědiny se svou polohou byla místem, kde se prokazatelně vinné sklepy nacházely.
Obec se postupně rozrůstala a vinné sklepy se stavěly jako součást domu. Dokladem toho je obnovená sklepní ulička Vývoz (pod kaplí sv. Jana Pavla II.). V minulosti ji tvořily pouze sklepní budovy. Ty se postupně přestavovaly, aby svým majitelům kromě uskladnění vína poskytly i možnost bydlení. V nedávné době proběhlo její obnovení.
Kaple sv. Jana Pavla II. V Bukovanech
Kromě projektu rozhledny Bukovanský mlýn a také Alek českých panovníků se pan Josef Kouřil rozhodl podpořit také výstavbu kostela, který v obci dlouho scházel. Návrh na výstavbu moderní sakrální stavby vznikl v roce 2010. Jeho autory jsou architekti Jaroslav a Lenka Vlachovi. Půdorys kostela vychází z kombinace elipsy a půlkruhu
Základní kámen kostela byl položen v září 2012. K vysvěcení kaple došlo v následujícím roce. O čtyři roky později (2017) byla před kostelem instalovaná socha papeže Jana Pavla II. jako symbol vzácné relikvie (kapky papežovi krve na oděvu), jež kaple uchovává pro příští generace. Autorem bronzové sochy v mírně nadživotní velikosti je akademický sochař Radim Hanke.