Šidleny – sklepní areál nedaleko Milotic

Samostatný sklepní areál v Šidlenách najdete pod vrchem Náklo uprostřed mezi vinicemi. Z obce Milotice je vzdálený necelé dva kilometry.

Šidlenami prochází asfaltová přístupová komunikace, která je obklopená uličkami nádherně zdobených sklepů i jejich zázemím, které podporují čilý turistický ruch v kolonii.

Návštěvníci si kromě skvělého vína mohou vychutnat také jedinečnou okolní přírodu, seznámit se s kulturou a historií kraje. Pokud se vám v Šidlenách zalíbí, můžete se zde i na několik nocí ubytovat.  Své služby vám nabízí vinný sklep U Křížů (Šidleny 55), vinařství Ehrlich (Dědina 182), vinařství U Chytilů (Šidleny 587), hotel Vinohrad (Šidleny 588).

Z historie

Tradice pěstování vína v Miloticích sahá až do konce 16. století. Původně se pro pěstování vína využívala viniční hora zvaná Horky.

Serényiové, kterým patřilo milotické panství koncem 17. století se rozhodli pro vysazení vinic v Šidlenách, které se jim jevily pro pěstování vinné révy vhodnější. Příznivá nadmořská výška, snadná dostupnost i příznivé klimatické podmínky definitivně rozhodly.

Pěstovaly se v nich především odrůdy bílého vína, s nimiž se dnes již nesetkáme (elbling, topol či lampart). V okolí vinic se postupně začaly budovat také vinařské lisovny a sklepy.

Většinou se jednalo o jednoprostorové stavby s lisovnou, komorou a trámovým stropem, který sloužil jako seník. Stavebním materiálem pro zhotovení vinařské búdy byla nepálená cihla a střešní krytinu tvořily došky, které byly v průběhu let nahrazeny modernějšími materiály. Modrá podrovnávka byla zaužívanou klasikou.

Zájem o pěstování vína i vinařská tradice v kraji vedla k postupnému rozšíření areálu vinných sklepů v Šidlenách, který se může pochlubit více než 250 sklepními objekty.

Jejich ráz se měnil postupem času.  Moderní vinné sklepy jsou již vystavené nových stavebních matriálů, vybavené obytným patrem a samozřejmě také stylově vyzdobené kyjovskými lidovými motivy na břízolitových omítkách.

Příjemnou atmosféru sklepní kolonie dotvářejí také objekty sakrálního charakteru. Na začátku kolonie se nachází dřevěný turistický altánek, svatý kříž ze začátku 20. století i Boží muka. Uprostřed sklepní kolonie si povšimněte sochy vinařského patrona svatého Urbana a také novodobých Božích muk.

 

Jakým odrůdám vína se v Šidlenách daří?

Pokud jste příznivcem bílých odrůdových vín, máte možnost v Šidlenách degustovat Ryzlink rýnský i vlašský, Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené, Hibernal, Solaris, Tramín červený, Pálavu (i oranžovou), Rulandské bílé i šedé, Muškát moravský, Neuburské.

Z růžových vín si můžete pochutnat na  Frankovce rosé.

Nabídka červených vín zahrnuje odrůdy Cabernet Moravia, Nitra, Rulandské modré, André, Merlot, Frankovka, Dornfelder.

Akce spojené s vínem

Košt vín Milotice (zpravidla v dubnu)

Na tradičním koštu v budově kulturního domu v Miloticích máte možnost degustovat více než 1000 vzorků. Občerstvení je rovněž zajištěno. K poslechu vám zahraje skvělá cimbálovka, následuje dechovka s taneční zábavou. Akce je pořádaná v odpoledních hodinách.

Festival otevřených sklepů na Kyjovsku (koncem dubna)

Milotice se účastní víkendové akce, do níž jsou zapojeny i okolní vinařské obce. Návštěvníci mají možnost navštívit 30 otevřených sklepů. Občerstvení i kvalitní hudební doprovod jsou zajištěny. Akce je obohacená o ukázku lidových řemesel.

K Šidlenám za vinařem (od června do října)

Příznivci lahodného moku mají možnost degustovat víno z produkce místních vinařů. Služba otevřených sklepů funguje od pátku do neděle. Návštěvníci mají k dispozici minimálně jeden otevřený sklep, kde si mohou posedět u skleničky vínka a taky si něco zakoupit.

Národopisný festival kyjovského Dolňácka (každý sudý rok druhý týden v srpnu)

Festival je pořádaný už od roku 1972 a koná se nejen v kolonii vinných sklepů, ale také v zámeckém areálu v Miloticích. Návštěvníci mají možnost shlédnout vystoupení tanečních souborů, ukázku lidových řemesel, tematické výstavy, vyposlechnout si také duchovní hudbu. Zpravidla třídenní festival představí zhruba tisícovku účinkujících.

Trh místních produktů (září)

Akce se koná na nádvoří zámku v Miloticích. Je doprovázená také hudební produkcí, vystoupením folklorního souboru i ukázkou řemesel. K zakoupení se nabízí med, perníčky, ovoce, květiny, dekorativní předměty i výbava do domácnosti.

Burčákový pochod (druhou sobotu v říjnu)

Putování kolonií sklepů v Šidlenách spojené s občerstvením degustací vína a především burčáku doprovázené i hudební produkcí. Akce je pořádaná Klubem českých turistů. Ze sklepního areálu se můžete vydat do nedalekých Dubňan a následně do Mutěnic.

Martinské Šidleny (listopad)

Tradiční ochutnávka mladých vín, které se objevují na trhu11. listopadu. V Šidlenách se akce koná první sobotu po svatém Martinu.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x