Do Vlčnova za Jízdou králů, dobrým vínem i lidovou kulturou

Obec Vlčnov (vzdálená 6 km na jihozápad od Uherského Brodu) ve Zlínském kraji je v povědomí veřejnosti především díky každoročně pořádané Jízdě králů, ale může se pochlubit také znamenitými vdolečky i výbornou slivovicí a vínem. Svým návštěvníkům nabízí také nespočet památkově chráněných lidových staveb a možnost nahlédnout do života a práce předků. Přijďte se podívat na věhlasné vlčnovské búdy i Muzeum lidových pálenic!

Jízda králů

Poslední květnový víkend ožívá Vlčnov vyhlášenou národopisnou slavností – Jízdou králů, jež byla v roce 2011 zapsaná do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Král převlečený za děvče i se svou královskou družinou na koních objíždí jednotlivé domy. Slavnost začíná v kostele, je provázena unikátní barevnou výzdobou a nádherně zdobenými kroji. Vše navíc doprovází veselí vyvolávači, zpěv, košt vdolečků, vína i slivovice.

Muzeum lidových pálenic č. 65 (Usedlost u Mikulců)

Muzeum nabízí možnost nahlédnout do problematiky podomácky vyráběné pálenky z ovoce, která má na Slovácké vesnici své tradiční místo včetně pálení „na černo“ a tvrdých postihů. Expozice je doprovázela ukázkou destilačního zařízení a přístrojů, lahví, vinět, textovou, obrazovou i mediální dokumentací. Navíc je budova muzea i místem pro další kulturní akce. Muzeum je přístupné v období od dubna do října.

Rolnický dům a hospodářství č. 57

Památka lidové architektury byla zpřístupněna po náročné rekonstrukci v roce 1986. Ukazuje každodenní život našich předků na přelomu století. K vidění se nabízí obytné místnosti stavení, černá kuchyně, dílna s nářadím, zemědělské náčiní, místní kroj i došková střecha. Vybavení domu bylo sestaveno ze sbírek etnografického muzea. Ve dnech konání Jízdy králů je možné absolvovat i komentovanou prohlídku. Dům se nachází na ulici Tyršově ulici.

Slovácká jizba č. p. 739

Upravená expozice s názvem Slovácká jizba sousedí těsně s kostelem a je jedním z nestarších dochovaných objektů v obci. Hospodářské stavení je tvořené obytnou světnicí (s kachlovými kamny, rohovou lavicí se stolem i truhlou s vlčnovským krojem), komorou se zemědělským a pracovním náčiním a průchodem do dvora. Na prohlídku se můžete telefonicky objednat. K návštěvě je dostupná také během konání Jízdy králů či ve vánočním čase.

Hliněná sýpka

Ojedinělou památkou v obci je také hliněná patrová sýpka, jež dokládá existenci samostatně stojících komor mimo vlastní budovu hospodářství. Tyto stavby sloužili jako spižírny – zásobárny potravin a sklizené úrody, neboť svou konstrukcí i lokací vytvářely optimální podmínky (chlad i mírná vlhkost) pro uskladnění brambor, obilí i slaniny. Místní sýpka je památkově chráněných objektem od roku 1994.

Vlčnovské búdy

V místní části zvané Kojiny se nachází regionální zajímavost – soubor asi 41 vinařských hliněných a zděných staveb, jejichž historie sahá až do 16. století. Dvoukomorové stavby sloužily jednak k lisování, ale také k uskladnění vína. V roce 1995 byly zařazeny na seznam kulturních památek. Dokonce si i zahráli ve filmu – Maryša (1935). Dnes jsou součástí vinařských cyklostezek a navíc doplněné o dřevěné motivy s tématikou lidové hudby a vinařství.

Rozhledna Hraběcí

Vinařská rozhledna Hraběcí se nachází u vinic, nedaleko búd. Dřevěná rozhledna celkem tři patra a je vysoká 13 metrů. Poskytuje nádherné výhledy na Vlčnov Kojiny, město Uherský Brod, Velkou Javořinu i Velký Lopeník. Byla postavena v roce 2011 a je doplněná o vyřezávanou sochu vinaře. Přístupná je zdarma a po celý rok v závislosti na počasí.

Obec Vlčnov je zajímavým kulturním i historickým místem na Moravském Slovácku. Je součástí Uherskohradišťské vinařské stezky a výchozím bodem k návštěvě dalších nevšedních lokalit regionu – obce Hluk, Uherského Brodu, Veletin, Blatničky pod Svatým Antonínem a dalších.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x