Kudlovická vinařská ulička

Obec Kudlovice se nachází ve Zlínském kraji na půli cesty mezi obcí Traplice a Babice. První zmínka o její existenci se datuje až do roku 1372. Svým návštěvníkům může nabídnout zajímavé kulturní památky, společenské akce s lidovým a kulturním podtextem i degustaci místního vína v malebné vinařské uličce. Obec má dokonce i svůj ženský a mužský sbor, který svým vystoupením zpříjemňují atmosféru svátků i vinařských folklorních akcí.

Kulturní památky a zajímavosti v obci

V obci se nachází hned několik zajímavostí, které zaujmou pozornost vnímavého turisty.

Dominantou návsi je zvonice z 2. poloviny 18. století. V roce 1998 byla tato kulturní památka důkladně opravená. V roce 2014 byla opatřena novou fasádou a také došlo k opravě vstupu, aby mohla sloužit i dnešním občanům na jejich poslední cestě.

Po levé straně za zvonicí je nachází další unikátní objekt – Dům Strmenských s číslem popisným 50. Původně rolnický domek z přelomu 19. a 20. století byl v roce 1986 paní Františkou Strmenskou předán obci, aby sloužil jako kulturní a historický doklad doby.

Objekt si v roce 1998 prošel rekonstrukcí a byl prohlášen za kulturní památku. Nově zhotovené mobilní podium a přírodní jeviště poskytuje prostor pro hudební vystoupení.

V jeho objektu jsou pořádány folklorní akce (Medové zpívání, beseda u cimbálu, vinobraní, country večery a další), své útočiště zde našel také mužský pěvecký sbor.

Naproti Obecnímu úřadu se nachází pomník obětem 2. světové války z řad místních občanů a také informační cedule, která odkazuje návštěvníky na zajímavá místa regionu.

Naproti pomníku se nachází sakrální památka z první poloviny 18. století – Kaple svatého Jana Křtitele. Ta byla zapsána na seznam kulturního dědictví již v roce 1958. Kaple zachycuje sousoší křtu Krista v nadživotní velikosti. Autorem díla vytesaného z kamene je patrně sochař Ondřej Zahner. V roce 1999 byla kaple zrestaurovaná a nyní se o ni starají místní občané. Za kaplí se nachází komunikace, která směřuje k areálu vinných sklepů (vzdálenost asi 300 metrů).

Vinařská tradice v obci

První zmínky o pěstování vinné révy se objevují roku 1466, kdy byly Kudlovice v držbě Jiříka ze Žeravic. Dalším mezníkem je rok 1657, kdy bylo osázeno 31 hektarů viniční tratě Paňháje, která se nachází asi 2 km na sever od Kudlovic.

Silná vinařská tradice se objevuje i na obecní pečeti, kde je vyobrazen kosíř s hroznem. Na připomínku těchto časů si rádi vzpomenou místní a motivy vinné révy zdobí také své novodobé doby.

Vinařská Hubáčkova ulice

Nádherná vinařská ulička každoročně uvítá zájemce o košt z produkce místních vinohradů. Svůj název si nese po svém zakladateli Josefu Hubáčkovi. Tvoří ji 17 stylově zdobených a vzorně udržovaných vinných sklepů V současné době se pěstování vinné révy věnuje aktivně asi 25 vinařů, z nichž někteří tuto činnost vnímají jako poselství svých předků.

Návštěvníci areálu jsou uvítání sochou svatého Urbana jako součásti božích muk a také si mohou prohlédnout dobový vinařský lis z 18. století. Za finančního přispění obce došlo také k celkové úpravě areálu, které je opatřený příjemným sedacím koutkem se zastřešením.

Jaké odrůdy vína se pěstují v Kudlovicích?

Na zdejších svazích se vinné révě dařilo od nepaměti, a to i navzdor faktu, že se jedná o nejsevernější vinařskou oblast. Cinifandl, Časlu, Lamparta nebo Řezlika jsou prastaré názvy odrůd, které už dnešním vinařům nic neříkají.

V Kudlovicích se daří Rulandskému modrému, Ryzlinku Rýnskému, Rulandskému bílému, Tramínu, Mülleru Thurgau, což dokládá výborné umístění místních vinařů ve vinařských soutěžích.

Vinařské akce v Kudlovicích

V první polovině měsíce února se můžete zavítat do Kudlovic na každoroční Valentýnskou výstavu vín.

Každou první sobotu v červnu Kudlovice ožívají skvělou vinařskou akcí s názvem Kudlovický vinný žleb, která přitahuje ctitele dobrého vína z blízkého i vzdáleného okolí, včetně známých osobností. Atmosféra akce je umocněná skvělou cimbálovkou i vystoupením místních pěveckých souborů.

V listopadu se s vínem pojí bohaté Martinské hody.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x