Vinné sklepy Mařatice a skanzen Rochus

Návštěvníci města Uherské Hradiště by rozhodně neměli opomenout návštěvou skanzenu Rochus a také si projít okruh po ulici Vinohradská (součást Uherskohradišťské vinné stezky) v městské části Mařatice. Procházku malebným údolím kolem vinařských sklípků i rodinných domů si můžete vychutnat po vzoru umělců i spisovatelů, jakými byli Alois Jirásek, Mikoláš Aleš i Antonín Slavíček, kteří podlehli její kráse a také chuti vynikajícího vína.

Nejstarší chráněné památky lidové architektury – vinařské domy a lisovny

Historie vinných sklepů Mařatice sahá až do 18. století, ale i dnes jsou atraktivním místem pro vyhledavače nevšedních gastronomických a gurmánských zážitků i zájemce o lidovou kulturu a slovácký folklór. Co by vám při procházce vyhlášenou vinařskou ulicí nemělo uniknout?

Barokní sklep č. 260

Z historického hlediska zajímavý artefakt barokního vinného sklepa z roku 1739, jež dokresluje siluetu místních sklepů. V patře se nachází byt se dvěma pokoji, kuchyňkou a příslušenstvím.

Vinný sklep Včelka

Pozdně barokní vinný sklep z roku 1827, který vyniká výraznou cihlovou klenbou. Na jeho přestavbě se podílel známý místní architekt Ladislav Šupka. Dnes je sklep unikátním lákadlem pro příznivce dobrého vína.

Vinny sklep U Lisu (Vinohradská č. p. 247)

Vinný sklep s nevšední historií vznikl před rokem 1746. Postupem času střídal své majitele. Jeho prvním majitelem byl František Weninger, varhaník farního kostela sv. Jiří. Současným majitelem je Petr Vyhlíd, který v roce 1989 zahájil náročnou rekonstrukci, při níž bohužel došlo k odstranění některých dobových autentických prvků. Návštěvníci Mařatic mohou zavítat do rodinné vinárny.

Vinný sklep č. 381

Sklep se nachází v areálu Mařatického dvora. Kromě lisovny s lisem z roku 1827 se v jeho prostorách nachází také obytná část a trámovým stropem. Objekt vinného sklepa si v roce 2004 prošel náročnou rekonstrukcí a některé jeho poškozené prvky musely být nahrazeny replikami podle požadavků památkové péče.

Putování Vinohradskou ulicí (12. 9. 2020)

Do Mařatic se můžete vypravit také na oficiální akci s názvem „Putování Vinohradskou ulicí“, která se koná každý rok v září. Příjemná akce s folklórním podtextem nabízí především možnost degustace lahodného moku z produkce místních vinařů, scházet nebudou také gurmánské pochoutky a vše umocní vystoupení asi deseti souborů cimbálové muziky. Vyrazte do společnosti a vychutnejte si tento nevšední zážitek.

Skanzen Rochus

Muzeum v přírodě vás provede životem vašich předků na Uherskohradišťsku. Expozice zahrnuje původní lidové stavby (přenesené originály nebo věrné kopie původních domů), včetně dobového vybavení a předmětů běžné denní potřeby. Ve skanzenu jsou také celoročně pořádané tematické akce (Pouť ke kapli sv. Rocha, Od fašanku do Velikonoc, Otevírání pastvin a stavění máje, Rochus pod hvězdami, Adventní čas je tady a další) pro širokou veřejnost i školy. Na cestě ke skanzenu můžete navštívit i stejnojmenné vinařství.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x