Původně královské město se zajímavou historií, jež sahá až do 13. století, se nachází v Jihomoravském kraji, asi 12 kilometrů od Kyjova. Je vstupní branou do prosluněného vinařského kraje tvořeného pahorkatou krajinou, lesy, poli osázenými plodinami i úrodnými vinicemi. V Bzenci se střetávají také známé vinařské stezky procházející Moravským Slováckem.
Zámecké vinařství Bzenec
Areál zámku Bzenec nabízí svým návštěvníkům upravený park s pávy a zajímavou raritou. Tou je bezpochyby více než 1000 let stará lípa, která se nachází uprostřed parku.
Produkce vína v zámeckých sklepech má poměrně dlouhou a bohatou historii. Mezi vinařské úspěchy místního závodu nesporně patří sedminásobné ocenění šampion Salonu vín ČR a také vyrobení prvního šumivého vína metodou druhotného kvašení v láhvi (již v roce 1876).
Vlastní budova zámku je dnes bohužel v poměrně technicky neutěšeném stavu, ale v letech 2007 – 2008 došlo k renovaci vinařského provozu. To umožňuje maximální využití jeho prostor a také zpřístupnění vinných sklepů veřejnosti za účelem informovanosti a propagace místního kraje.
Od roku 2012 máte možnost si v rámci komentované prohlídky (trvá asi 90 minut) prohlédnout tajemná zákoutí vinných sklepů. Ta ukrývají lahodný mok v barikových i ručně vyřezávaných sudech z dílny místního řezbáře – Františka Budaře. Navíc je součástí prohlídky také degustace pěti přívlastkových vín.
Vinařské závody nabízejí službu vinařské pohotovosti. V zámeckém areálu si můžete zakoupit sudové i lahvové víno téměř po celý den od pondělka do neděle.
Sklepní ulička na Těmické ulici
Kromě zámeckého vína máte možnost degustovat skvělé víno také z produkce místních vinařů, kteří se produkci vína věnují na amatérské i profesionální úrovni. Areál vinných sklepů se nachází severovýchodním směrem, asi 500 metrů od zámku.
Osobité vinné sklepy pocházejí z 60. – 80. let minulého století. Sklepy je možné navštívit při vinařských akcích nebo po telefonické domluvě s jejich majiteli.
Kterým odrůdám vinné révy se v Bzenci daří?
Nejznámější a neoblíbenější odrůdou bílého vína je Ryzlink rýnský prodávaný pod značkou Bzenecká lipka. Ovšem bzeneckým vinařům se daří také pěstování odrůdy Müller Thurgau, Rulandské bílé, Sauvignon (s kopřivovým aroma), Tramín bílý, Chardonnay. Z odrůd červeného vína jsou to především Modrý Portugal, Rulandské modré, Cabernet Moravia a Merlot.
Starý hrad s kaplí
Při návštěvě Bzence si najděte chvilku také na malou vycházku k zajímavému vyhlídkovému místu na vrcholku kopce Starý hrad. Původní gotický hrádek byl v 18. století nahrazený kaplí svatého Floriána a Šebestiána. Svým návštěvníkům poskytuje nádherné výhledy na krásu zdejší krajiny. Vnímaví turisté si také rádi prohlédnou domek hotaře a obnovenou viniční trať.
Viniční trať „Pod starým hradem“
V roce 2014 byla zahájena poměrně náročná rekonstrukce staré viniční tratě, která byla již léta zanedbaná. Do rekonstrukce se ve vší síle pustilo Zámecké vinařství Bzenec. Na podzim roku 2015 se zdařilo dokončit terénní úpravy. Došlo k naprostému vyčištění zeminy, srovnání terénu a navrácení splavené ornice. V roce 2016 se zdejším vinařům podařilo vinici osadit novými rostlinami.
Bylo vysazeno celkem 7500 sazenic vinné révy. Jednalo se především o typické odrůdy pěstované na Bzenecku: Ryzlink rýnský, Rulandské šedé i Rulandské bílé, Chardonnay.
Z historických odrůd byly vysazeny: stolní odrůdy – Chrupka červená a Chrupka bílá, Inkoustník, Červenošpičák (moštová odrůda – kříženec Tramínu a Veltlínského červeného), Ryzlink červený, Ryzllink buketový, Tramín bílý, Veltlínské červenobílé i Kadarka.
V roce 2017 byla instalována kapková závlaha k podpoře zavodnění a patřičné úrody. V roce 2019 byly dosazeny vinné odrůdy a na vinici byly umístěny akátové štípané sloupky.