Sklepní ulička v Hýslech

Malou vinařskou obec najdete v Jihomoravském kraji, asi pět kilometrů severovýchodním směrem od Kyjova. Sousedí s obcemi Skalka, Ježov, Žádovice, Kelčany, Labuty, Moravany, Kostelec a Vřesovice. To bylo rovněž podnětem pro výstavbu moderní rozhledny, která se hrdě tyčí nad sklepní uličkou.

Rozhledna Sousedská symbolizuje spojenectví obce Hýsly s Ježovem a Žádovicemi. Veřejnosti byla zpřístupněna koncem loňského roku a je dalším zajímavým turistickým lákadlem. Nenechte si ujít tento architektonický skvost a vychutnejte si pohled na sklepní uličku z designově zdařilé vyhlídky, který dosahuje výšky 21 metrů.

Z vinařské historie

První zmínky o existenci obce a vinařství se objevují ve 12 století. Symbol pěstování vína v obci odráží také její historický obecní znak, v němž je zobrazená zlatá vinná réva s hroznem a třemi listy i prapor s motivem vína na modrém podkladu.

Založení vinic se vynutilo vysekání lesa a lesního porostu. Dobové záznamy ze 17. století dokumentují existenci viničních tratí Haldy, Staré a Nové Šopruny, Stonky a Grefty.

V průběhu 18. století zakoupili obyvatelé Hýsel také opuštění moštěnické vinohrady. V té době byly založeny viniční trati Padělky, Pastviska, a Nivky, což pro místní vinaře zákonitě znamenalo povinnost z vinic odvádět vrchnosti desátek a koštné.

Jak uvádí obecní kronika, Vinařská besídka byla v Hýslech založena v roce 1923. V 80. letech byl v obci založen zahrádkářský svaz, který organizoval nejen místní vinaře, ale také sadaře a ovocnáře. Viniční trať Moštěnsko je jedinečným místem, které slouží k pěstování vína v bio kvalitě. Jeho zpracovatelem je Bzenecké zámecké vinařství.

Stará sklepní ulička

Sklepní kolonii najdete nad obcí. Tvoří ji řady asi třiceti sklepů. V 70. a 80. letech minulého století došlo k rekonstrukci a opravě sklepních lisoven. Některé byly nadstaveny navíc o nadzemní přístavbu, která svým majitelům slouží k odpočinkově rekreačním i společenským účelům.

Ve sklepní uličce najdete i sklepní skvosty staré několik stovek let. Ty si však s odstupem času také prošly stavebními úpravami. Nejstarší vinný sklep v obci byl postaven v roce 1669. Poznáte jej podle obecního erbu nad nádherně zdobeným žudrem.

Jakým odrůdám vína se v Hýslech daří?

Z bílých odrůd vín je to Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Tramín červený, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé i šedé, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau.

Z růžových vín je to Cabernet Sauvignon rose a André & Zweigeltrebe & Svatovavřinecké rose.

Z červených vín je to Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Svatovavřinecké.

Další zajímavosti v Hýslech

Kromě zajímavostí sakrálního charakteru – sochy svatého Jana Nepomuckého z 18. století a kaple svatého Prokopa se obec Hýsly může pochlubit zajímavou raritou. Tu představují celkem dvoje sluneční hodiny. První z nich, o rozměrech 14 x 20 metrů, byly v roce 2007 instalovány mezi dětským hřištěm a kaplí svatého Prokopa. O jejich navržení a realizaci se zasloužili Petr Weiss a Tibor Skalka.

Naproti budovy Obecnímu úřadu se nachází druhé sluneční hodiny. Jedná se o zdařilou miniaturu, která dosahuje rozměrů 9 x 9 milimetrů a je elegantně usazená do zmenšeniny sluneční soustavy.  Pochází z dílny stejných autorů a zprovozněny byly koncem října 2008.

Akce v Hýslech spojené s vínem

Tradiční výstava vín (březen)

Ochutnávku z produkce místních vinařů organizuje zahrádkářský svaz.

Hýselské hody (září)

Příjemná akce spojená s folklorem, ochutnávkou skvělého vína i jedinečných gastronomických specialit vám zpestří podzimní víkend.  K poslechu i tanci vám zahraje dechová hudba Soluláci. Těšit se můžete na krojovaný průvod se stárkou, věncem i vodění kačera.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x