Sklepní ulička ve Vlkoši u Kyjova (Achtele)

Patříte-li mezi příznivce historických zajímavostí, kulturních akcí, sportu i sklenky lahodného moku, zavítejte do obce Vlkoš. Ta se nachází v Jihomoravském kraji nedaleko města Kyjov. Sousedí s obcí Kelčany, Vracov a Skoronice.

Její historie sahá až do mladší doby kamenné, což naznačují četné archeologické nálezy v jejím okolí. První písemná zmínka o obci sahá do roku 1248. Ve svém znaku nese symbol vína ztvárněný prostřednictvím dvou vinných střapců, ale také vlka probodnutého zlatým šípem.

Sklepní ulička

Návštěvníci Vlkoše si mohou užít jedinečnou atmosféru vinohradnické kolonie, která se nachází na trase Moravské vinné stezky asi 2 kilometry od návsi. Vydat se k ní můžete po trase vinařské stezky od barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie nebo podél místního hřbitova.

Odměnou za námahu bude přivítání od svatého Urbana, který je patronem a ochráncem vinařů. Ve sklepní uličce se nachází asi 140 vinných sklepů a jejich počet se postupně zvyšuje.

Jednotlivé sklepy se liší svou výškou, barevným provedením, výzdobou i dobou svého vzniku. Navíc ve sklepní uličce potkáte také slaměného cyklistu s demižonem či slaměnou rodinku na výletě.

Nejstarší sklepy v kolonii pocházejí dokonce až z 18. století. Jednotlivé búdy jsou opatřeny také venkovním posezením, které zve k návštěvě a degustaci z produkce místních vinařů. Ti se zaměřují na pěstování vína především pro vlastní spotřebu, ale zajisté budou k degustaci či prodeji vína svolní.

V současné době nabízejí někteří vinaři (vinný sklep U Štipčáků, U Sidonie, Holakovský) také možnost ubytování v jejich vinném sklepě spojenou s prohlídkou sklepa, degustace a příjemných výletů do okolí.

Vlkošský spolek vinařů – Přátelé Achtele

Jedná se o registrovaný spolek místních vinařů a příznivců sklepní uličky, který vznikl v roce 2007. Za cíl si klade udržování a obnovu vinařských tradic v obci, pořádání kulturních akcí, podporu regionální turistiky i údržbu vinařské uličky a její propagaci.

Jakým odrůdám se ve Vlkoši daří?

Vlkoští vinaři nabízejí bohatou nabídku bílých vín. Degustovat můžete odrůdy:  Chardonnay, Hibernal, Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Pálavu, Muškát moravský, Neuburské, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský i vlašský, Sauvignon či Sylvánské zelené.

Z módních růžových vín se nabízí: Frankovka rosé, Svatovavřinecké rosé, Frizzante rosé, Zweigeltrebe rosé, Cabernet Moravia rosé. Pokud dostanete chuť na něco z červených odrůd, máte možnost degustovat André, Dornfelder, Frankovku, Modrý Portugal nebo Rulandské modré.

Vinařské akce ve Vlkoši

Produkci zdejších vinařů můžete ochutnat celoročně, stačí si jen najít volnou chvilku a zvolit tu správnou příležitost. Ve Vlkoši se pravidelně pořádají tyto akce:

Košt vín

Spolek přátel Achtele  ve spolupráci s obcí pořádá každoročně v březnu degustaci asi 600 vzorků vína. Akce se koná v místní sokolovně a je doprovázená hudebním vystoupením, besedou o víně i skvělou gastronomií. Vstup je zpoplatněný.

Vlkošské sklepy dokořán 

Červnové počasí přímo vyzývá k vycházkám a tak ho místní vinaři spojili s turistickým pochodem, kondiční projížďkou na kole a večerní degustací vín.

Turistický pochod i trasy pro cyklisty začínají u vlakového nádraží a končí ve sklepní uličce. Podle nálady a fyzické kondice zvolte jednu ze značených tras v rozsahu 5 – 60 kilometrů.

Po sportovním výkonu se můžete těšit na prohlídku asi dvaceti sklepů spojenou s degustací, příjemnou hudbou a jídlem. Spolek Přátel Achtele vám dopřeje možnost si vyposlechnout vystoupení místního mužského pěveckého sboru.

Akce začíná až po sedmé hodině večerní, což je hlavní zásada rozumných vinařů a pokračuje až do půlnoci. Pro přespolní se nabízí také možnost stylového ubytování ve vinném sklepě.

Zarážání hory

Tradiční vinařská akce pořádaná ve druhé polovině měsíce srpna v podvečerních hodinách (18,00 hodin). Symbolizuje ukončení vinařských prací ve vinohradu a jeho uzavření. Do uzavřeného vinohradu již nesmí ani jeho majitel.

Hlavní aktéři odění do lidových krojů ukáží veřejnosti starou vinařskou tradici spojenou s volbou hotařů, čtením artikul starého vinohradnického práva. Zarážání hory je samozřejmě provázené degustací vína, výborným jídlem, zpěvem i lidovou hudbou.

Krojované hody s hodovým vínkem

Pozimní vinařská akce pořádaná zpravidla v měsíci říjnu. Přijďte se do Vlkoše radovat z veselého pochodu obcí, z dobrého vínka, krojované veselice, tanečních vystoupení i volby stárka.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x