Rozhledna na Kraví hoře

Dovolená s dětmi u moře nevyšla? Nevadí, i na jižní Moravě je hezky. Kromě prohlídky navštěvovaného a turisticky atraktivního Lednicko- valtického areálu se tomto nádherném vinařském kraji nabízí i jiné zajímavosti Pokud se rádi podíváte na svět z jiné perspektivy, klidně do svých výletních plánů přiřaďte i rozhledny. Jednou z nich naleznete mezi obcemi Němčičky a Bořetice na Kraví hoře (277 m).

„Vinařská“ rozhledna na kopci Olbamy.

Dřevěná rozhledna se nachází mezi vinohrady ve výšce asi 272 metrů. Tvoří ji celkem čtyři vyhlídková patra, jež umožňují různé pohledy do krajiny. Jsou vytvořená ve výšce 3, 6,9 a 12 metrů. Nejzdatnější návštěvníci si mohou vyběhnout všech 57schodů a dosáhnout nejvyššího patra ve výšce 12 metrů nad zemí. Rozhledna je zastřešená, takže částečně ochrání své obdivovatele před deštěm. V případě větrného počasí je nezbytné, aby návštěvníci byli opatrní, protože dochází k mírnému pohupování rozhledny. V přízemí se můžete posadit ke stolu s lavicemi, odpočinout si nebo se v klidu občerstvit.

Ocenění kvalitní práce a vinařské tradice

Rozhledna byla vytvořena podle návrhu starosty Bořetic – pana Václava Petráska a statika Ing. Miroslava Šalplachty. Hlavním podnětem pro její výstavbu bylo ocenění „Obec roku 2005“ a s ním spojená finanční odměna, která umožnila obci Bořetice tento projekt realizovat. Náklady spojené se stavbou dosáhly výše 380 000 Kč. Slavnostně otevření a předání veřejnosti k užívání se konalo dne 11. června 2006. Rozhledna poskytuje nádherný výhled na důslednou a tradiční práci zdejších vinařů. Za pěkného počasí můžete dohlédnout na Pavlovské vrchy i Novomlýnské nádrže.

Jak se k rozhledně dostanete?

Rozhledna je přístupná návštěvníkům po celý rok a vstup na ni není zpoplatněn. Je poměrně snadné se k ní dostat autem, na kole či pěšky z obce Bořetice (z náměstí vede žlutá turistická značka) po úzké asfaltové cestě mezi vinicemi. Turisté mohou také volit příjemnou trasu kolem nádherných rybníků mezi obcí Bořetice a Kraví horou.

Zajímavosti v okolí

Pokud máte rádi rozhledny, tak se v této lokalitě můžete bez obav vydat na další tři. Rozhledna Slunečná se nachází na půli cesty mezi Bořeticemi a Velkými Pavlovicemi, v obci Kobylí na vás čeká pozoruhodná stezka mezi vinicemi nebo můžete zvolit rozhlednu Dalibor v obci Zaječí. Pokud zatoužíte po změně, můžete se zajet podívat do obce Vrbice na repliku původního dřevěného větrného mlýna.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x