Obec Sedlec u Mikulova je další zajímavou zastávkou pro příznivce vinařské turistiky i cykloturistiky. Do obce vede několik cyklistických stezek. Tradice pěstování vín má v obci hluboké kořeny, které sahají až do 15. století. V obci najdete také starou sklepní uličku, která svůj účel plní dodnes. Atraktivní vinařské akce, nádherná příroda, magický rybník Nesyt, osobitá malé ZOO i vyjímečná kvalita vína pěstovaného na vápenitém podloží přitahují pozornost.
Z historie obce
První zmínky o existenci obce se objevují již ve 13. století, kdy došlo k její kolonizaci německým obyvatelstvem. Od roku 1332 byla již majetkem roku Liechtensteinů. Za vlády rodu Dietrichsteinů se objevuje i v dobových mapách a stává se centrem společenského dění.
Kromě produkce znamenitého vína přitahovala pozornost společenské smetánky z Moravy i Rakouska také provozem sirných lázní s léčivými účinky. Léčily se zde neduhy spojené s revmatem i kožními nemocemi. Provoz lázní byl však krátce po 2. světové válce ukončen.
Dnes obec žije turistickým ruchem, sportem i vinařstvím. Projížďka nebo procházka kolem největšího moravského rybníka (322 ha) je vítaným zpestřením dne pro návštěvníky všech věkových kategorií. K poklidnému pozorování hladiny Nesytu můžete využít stylové dřevěné pozorovatelny v jeho okolí.
Zajímavosti
V obci najdete zajímavé pamětihodnosti. Jednou z nich je kostel Svatého Víta, jehož původ se datuje až do 15. století. V průběhu staletí byl několikrát poničen vojenským tažením a následně obnoven v aktuálním dobovém stylu. Současný stav odráží jeho barokní podobu z 18. století. V jeho blízkosti se nachází také socha svatého Jana Nepomuckého a Panny Marie.
Za zmínku stojí také zrekonstruovaná Panská sýpka, která nabízí jedinečnou gastronomii, možnost ubytování i posezení ve vinném sklípku s degustací Sedleckých vín. Obdobné služby najdete také v penzionu Vinařský dům Sedlec, jehož součástí je velký vinný sklep v přízemí.
Ve sklepní uličce můžete degustovat produkci malých rodinných vinařství. Víno Filip se specializuje na produkci bílých suchých vín odrůd Chardonnay, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé i bílé, Pálava, ale i Hibernal či Sylvánské zelené s mírně ovocným přídechem, což je dáno především povahou půdy a místním mikroklimatem.
Rodiny s dětmi se mohou potěšit také návštěvou místní mini zoo, jejíž záchranné aktivity započaly již v roce 2005. Zoo je veřejnosti přístupná od května do října.
Z historie Sedleckých vín
Po 2. světové válce byla snaha o obnovení zemědělské produkce včetně pěstování vína a tak v roce 1950 vzniklo v Sedleci zemědělské družstvo. To se snaží produktovat víno zajímavé chuti s jasným původem. A zpracovávat ho ve vlastních sklepních prostorách. V současné době zaujímá polocha družstevních vinic asi 125 ha. Nejzajímavějšími polohami pro pěstování kvalitního odrůdového vína jsou viniční tratě Nad Nesytem, Zátiší – Hliník i Stolová hora.
V porevolučním období se vinařům otevřela možnost navázíní kontaktu i se zahraničím, což přineslo nové poznatky a také rostoucí kvalitu produkovaných vín. Sedlečtí vinaři jsou právem pyšní na ocenění ve vinařských soutežích, které získávají již od roku 1980 až do součastnosti.
Příznivci dobrého vína mohou v případě zájmu nahlédnout do výrobního sudového sklepa a v rámci komentováné prohlídky degustovat 3 vybrané vzorky. ZD Sedlec má dokonce svůj achivní sklep, které návěvníkům umožňuje degustovat vinné skvosty, které vznikly zásluhou jejich významného sklepmistra pana Ctirada Králíka.
V letním odbobí je k dispozici také degustační stánek na trase cyklistické stezky. Návštěvníci si mohou dopřát také grilované speciality, shlédnout ukázku tradičního lisování hroznů či se nechat v penzionu Sedlecká vína přímo ubytovat.
Jakým odrůdám vína se v Sedleci u Mikulova daří?
Příznivcí bílého vína si mohou pochutnat na odrůdách Chardonnay, Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Neuburské, Pálava, Tramín červený, Ryzlink rýnský i vlašský, Hibernal, Sylvánské zelené, Sauvignon.
Z růžových vín se daří odrůdám Rulandské modré rosé, Cabernet Sauvignon rosé i Modrý Portugal rosé.
Z červených odrůd si můžete dopřát Cabernet Sauvignon, Frankovku, Modrý Portugal či Rulandské modré.
Vinařské akce v Sedleci
Zahájení agroturistické sezóny v degustačním stánku (květen)
Přijďte si vychutnat slavnostní zahájení sezóny na degustační stánek. Čeká na vás lahodné víno, skvělé speciality připravené na grilu a vaši příjemnou náladu umocní výborná cimbálovka.
Festival Sedleckých vín (začátek července)
Další možnost si užít skvělou muziku a zaplatit pouze za výborné jídlo a pití. Využijte tuto jedinečnou možnost a zaposlouchejte se do hudební produkce skupin Kamelot, Abba Revival, Maxim Turbulenc i dalších hudebníků.
Vinařská benátská noc (konec července)
Ochutnávka grilovaných specialit i skvělého vína spojená s možností degustace ledového či slámového vína. Hudební produkci zajišťuje známá místní kapela, jejíž vystoupení ukončí slavnostní ohňostroj. Vstup na akci je zdarma. Opět platíte jen za ochutnávku a gastronomii.
Hudba na kolech (září)
Kromě skvělého vína a výborné gastronomie si můžete v areálu vinařství vychutnat také multižánrovou hudební produkci. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. Koncerty jsou zdarma a probíhají v čase od 10,00 – 17,00 hodin.
Sedlecké vinobraní (konec září)
Oblíbená podzimní akce. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku lisování vína i první burčák. Skvělá gastronomie je samozřejmostí. To vše za doprovodu cimbálové muziky Jožky Šmukaře a Jiří Zonyga. Vstup na akci není zpoplatněný.
Sedlecká zabíjačka (konec října)
Vinařské ukončení sezóny a příprava na nastávající zimní čas. V nabídce vinařství se objeví burčák, ale i mladé víno a také zabíjačkové speciality. Akce je také bez vstupného a hudebním doprovodem.